החוג לרפואה דחופה

החוג לרפואה דחופה
החוג לרפואה דחופה

רפואה דחופה הינה התמחות רפואית ראשית, הכוללת את המיומנויות והידע הנחוצים למניעה, אבחנה וטיפול בכל הספקטרום של מצבים דחופים וחדים רפואיים, חבלתיים ונפשיים, הפוגעים באנשים בכל הגילאים. הדגש ברפואה דחופה הינו על גישה כוללנית לחולה, שבמסגרתה הרופאים שהתמחו במקצוע מטפלים לפחות טיפול ראשוני בכל החולים והפצועים הבאים בשערי המלר"ד. הם כמובן משתפים מקצועות אחרים או מעבירים אחריות לרופאים ממקצוע אחר בהתאם לצורך ולהתפתחות מצב החולה. ההגדרה כוללת ארגון של הטיפול הרפואי בכל מי שפונה למחלקה לרפואה דחופה בבית חולים ומבקש טיפול. רפואה דחופה עוסקת במתן טיפול יעיל ועתי בכל חולה, עם דגש מיוחד על חולים במצב מסכן חיים או רגיש-זמן. הפרקטיקה של רפואה דחופה כוללת עבודה במחלקות לרפואה דחופה (מלר"ד) וכן בשלב קדם-בית החולים. היא כוללת הערכה ראשונית, מיון (טריאז') ותיעדוף הטיפול, החייאה, אבחון וטיפול במצבים שאינם מוגדרים או מאובחנים עדיין, תוך שימוש במגוון אמצעים טכנולוגיים ואבחנתיים והסתייעות במומחים ממקצועות רפואה אחרים בהתאם לצורך.

 

רפואה דחופה עוסקת גם בניהול אירועי אסון וחירום בהיבט הטיפול בנפגעים בשטח ובעיקר בתוך המלר"דים בבתי החולים. רופאי רפואה דחופה מתמחים בתחום ההחייאה והטיפול במצבים חדים מסכני חיים ועל כן עוסקים בהנחלת הידע הזה לרופאים וצוותים פארארפואיים מתחומי התמחות אחרים.

 

רפואה דחופה הינה מקצוע חדש יחסית בישראל (משנת 2000) אך היא מוכרת משנות השבעים של המאה העשרים בארצות דוברות אנגלית, וכיום הינה אחת ההתמחויות מבוקשות ביותר בארצות אלה. קיימים שני מסלולי התמחות: התמחות ראשית בת 4.5 שנים, והתמחות-על בת שנתיים (מקצועות האב הינם פנימית, כירורגיה, הרדמה, רפואת המשפחה, ילדים). במדינת ישראל מתמחים היום  156 רופאים ברפואה דחופה וכ- 70 רופאים עברו כבר את הבחינות כהתמחות ראשית. במדינת ישראל מבקרים בשנה בשלושה מיליון איש במלר"דים, והעומס על המחלקות הולך וגדל משנה לשנה, בעיקר בגלל העלייה המתמדת בגילי החולים ובמורכבות התחלואה ממנה הם סובלים. מצאי מיטות האשפוז הקטן יחסית בישראל גורם לקשיים באשפוז החולים במהירות מספקת ותורם לצפיפות גדולה ולעומס על המלר"דים.

 

קהילת הרפואה הדחופה של הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א מורכבת מהמחלקות לרפואה דחופה בששה מרכזים רפואיים: המרכז הרפואי ת"א, המרכז הרפואי שיבא, המרכז הרפואי רבין (בילינסון והשרון), המרכז הרפואי מאיר, המרכז הרפואי אסף הרופא, המרכז הרפואי וולפסון וכוללת יחידות לרפואה דחופה ילדים ומבוגרים. יחד, כל המחלקות האלה מטפלות ב- 991,400 מטופלים כל שנה. המחלקות לרפואה דחופה מלמדות את כל הסטודנטים לרפואה בפקולטה, העוברים קלרקשיפ קליני הנמשך שבוע. רופאי המלר"דים מלמדים גם בקורסי יק"ר וגשר קל, ואף בשלב הקדם קליני בפקולטה לרפואת שיניים.

 

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive