פרופ' דרורית נוימן

פקולטה לרפואה סגל אקדמי בכיר
ניווט מהיר:
דואר אלקטרוני: histo6@post.tau.ac.il
טלפון פנימי: 03-6407256
טלפון פנימי2: 03-6405939
פקס: 03-6407432
משרד:
רפואה-סאקלר, 316

מחקר

עבודתנו מתמקדת באריתרופוייטין ((EPO, ההורמון העיקרי אשר מווסת את הייצור של כדוריות הדם האדומות, ומפעיל לשם כך את הקולטן שלו ( (EPO-Rאשר מבוטא על פני קרום תאי המוצא בשורה האדומה, האריתרואידית. באופן בלתי צפוי גילינו כי בנוסף לפעילותו באריתרופויאזה יש ל-EPO גם פעילות כנגד גידולים סרטניים, כנראה דרך מנגנונים המווסתים פעילות של מערכת החיסון. התגלית המיוחדת הזאת שלנו הצביעה על כך ש EPO הינו הורמון בעל תכונות פליאוטרופיות. בעקבות תגלית זו התעורר עניין מיוחד בפיתוח המחקר על EPO, תוך דגש על איתור תאי המטרה ופענוח מנגנוני ההפעלה של הקולטן.

 

וויסות רמות הקולטן שעל פני קרום התא והעברת אותות דרכו

מחקרים שונים שהתפרסמו בעבר, כולל אלה ממעבדתנו, הצביעו על כך שEPO-R מתבטא על פני קרום התא ברמות שהן באופן מיוחד נמוכות, בניגוד לנוכחותו ברמות גבוהות בתוך התא. המנגנונים האחראיים לתופעה מיוחדת זו אינם ידועים עדיין, והמחקר בתחום זה מהווה נושא מרכזי בעבודתנו.

פענוח המנגנונים המולקולריים אשר מווסתים את מידת הביטוי של EPO-R על פני התא עשוי לגלות מתכונת חדשה של וויסות העברת האותות באמצעות הקולטן. כתוצאה מכך, תהיינה השלכות לגבי פיתוח דרכים כיצד להתגבר על מצבים שבהם הקולטן מופיע ברמות נמוכות על פני התא; תופעה המהווה כיום אתגר מרכזי, והגבלה בתכנון גישות במחקר

 

EPO כהורמון אימונומודולטורי

על סמך ממצאים מעבודת המחקר שלנו אנו משערים שההורמון, בד בבד עם תכונותיו הידועות היטב לגבי המטופויאזה, ממלא גם תפקיד רחב יותר, כפי שבא לידי ביטוי בפעילות אנטי סרטנית, כפי שנצפה במחקרים שלנו על חולי מיאלומה (multiple myeloma). ההורמון עשוי לשמש אם כך כאמצעי טיפול חשוב בחולי מיאלומה ואולי גם במחלות ממאירות אחרות, וכן גם בהגברת המערכת החיסונית. בהתאם לכך, המחקר המתבצע במעבדתנו מתוכנן כדי לברר האם ההורמון אכן פעיל כתכשיר אנטי-סרטני ומהי דרך פעילותו על מערכת החיסון. עבודה זו מתבצעת בשיתוף פעולה עם פרופ' מיטלמן, במרכז הרפואי סוראסקי, ת"א.

ביסוס הראיות על השפעות EPO על גידולים סרטניים והמידע שיושג על פעילותו במערכת החיסון יפתחו דרכים חדשניות לטיפול במחלות ממאירות המטולוגיות ואחרות. יתרה מזו, לתוצאות עשויות להיות השלכות גם לגבי טיפול במצבים שונים של כשל חיסוני, וכן כטיפול חדשני בחולים בממאירויות שונות.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive