פסיכואנליזה, סביבה וטבע

פסיכואנליזה, סביבה וטבע  א ב ג  

 

ליאון נירנבלט

 

 

א. הלימודים מיועדים לפסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים העוסקים בבריאות הנפש, שהנם בוגרי תכנית הכשרה בפסיכותרפיה באוריינטציה פסיכואנליטית, בהיקף ובתכנים המקבילים לאילו של התכנית הבסיסית התלת שנתית  באוניברסיטת תל אביב או שהנם בכירים בתחום, 7 שנות ניסיון לפחות, לאחר סיום ההתמחות.

 

ב. הלימודים יתאפשרו למטפלים (MA) ממקצועות טיפוליים נוספים, שהנם בוגרי תכנית הכשרה בפסיכותרפיה באוריינטציה פסיכואנליטית, בהיקף ובתכנים המקבילים לאילו של התכנית הבסיסית התלת שנתית באוניברסיטת תל אביב, ושעוסקים בתחום הטיפולי.

 

ג. הלימודים מיועדים גם לבוגרי תכניות הלימוד בגישות פסיכודינמיות בעבודה עם מבוגרים/ילדים ונוער בתכנית לפסיכותרפיה, אוניברסיטת תל אביב.

 

 

במאתיים השנים האחרונות, חלו שינויים מרחיקי לכת ביחסים של האדם עם הסביבה הטבעית שלו. ממצב של תלות מוחלטת בטבע וקרבה גדולה שנמשך אלפי שנים, האדם הגיע  למצב של עצמאות יחסית ובהמשך ריחוק וניכור.

 

הקורס בודק את נקודות המפנה ביחסים הפסיכולוגיים של אדם עם סביבתו הטבעית. כמו כן, הוא סוקר את הספרות האנליטית הנוגעת ביחסי אדם- טבע תוך דגש על כתיבתו של פרויד ומקומו של הטבע בעבודתו ובחייו הפרטיים. בהמשך נסקור את עבודתו של הרולד סירלס, פסיכואנליטיקאי אמריקאי, אשר כתב על יחסים עם הסביבה הטבעית בהתפתחות נורמלית ובסכיזופרניה. לבסוף נבחן את עבודתם של שני אנליטיקאים התייחסותיים  עכשוויים אשר עושים טיפול אנליטי בטבע. 

 

הקורס מנסה להתמודד עם כמה שאלות מרכזיות: איזה מקום יש ליחסים עם טבע וסביבה בנפשנו? האם השינויים ביחסים של האדם עם סביבתו הטבעית מתבטאים בנפש ויוצרים פתולוגיה נפשית חדשה? האם טבע יכול להוות גורם מרפא בטיפול אנליטי והאם טיפול אנליטי יכול להתנהל בטבע?

 

קורס סמסטריאלי, סמסטר א', ימי א' בין השעות 17:00-18:30.

 

להורדת טפסי ההרשמה לקורס  >>

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive