דבר ראש בית הספר

בריאות הציבור חובקת בתוכה תחומים רבים, בהם רפואה, מדעים מדויקים,  מדעי התנהגות וניהול. הקצב המהיר של גילויים מדעיים בתחומים אלו והתפתחות תיאוריות חדשות יוצר את הצורך בתרגום הממצאים לכלים שימושיים ועדכניים עבור תוכניות התערבות לשיפור מצב הבריאות ולמניעת מחלות. ההתקדמות בטכנולוגיות המידע  והתקשורת מובילים להזדמנות חסרת תקדים להגיע לקבוצות גדולות של אנשים בדרכים חדשות.

 

שלא כמו כשאר תחומי הרפואה המתמקדים בחולי הפרט, תחום בריאות הציבור עוסק בבחינת מצב הבריאות באוכלוסייה. בענף זה נכללים מגוון רחב של תחומי התמחות, כגון: בריאות הקהילה וחינוך לבריאות, חקר התחלואה בסרטן, אפידמיולוגיה של מחלות לב, מחלות הגיל המבוגר ומחלות כרוניות אחרות, אפידמיולוגיה של מחלות זיהומיות, חקר בריאות סביבתית ותעסוקתית, אפידמיולוגיה גנטית ומולקולארית. מטרתם המשותפת של המחקרים בתחומים אלו היא לזהות את גורמי הסיכון למצבי הבריאות השונים כתחלואה ותמותה ולפעול למניעתם או צמצומם על ידי רפואה מונעת ראשונית, שניונית ושלישונית.

 

מורכבותן של הסוגיות בתחום בריאות הציבור, דורש שיתוף פעולה עם פקולטות אחרות ברחבי הקמפוס וכן עם אוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם, בתי חולים ומרפאות, מכוני מחקר וגופים ציבוריים ופרטיים כאחד. בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב תמצאו את אחד המרכזים האקדמיים המובילים בארץ בתחום בריאות הציבור אשר לו שיתוף פעולה עם גורמים אלו.

 

במסגרת בית הספר לבריאות הציבור אנו מכשירים את הדור הבא של חוקרים ומקבלי החלטות ופועלים ללא לאות כדי לשפר את בריאותן של אוכלוסיות בארץ ובעולם. בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב, מחויב לחדשנות, מחקר והוראה הנדרשים על מנת להתמודד עם אתגרי בריאות הציבור בהווה ובעתיד.

 

אתגרים רבים עוד ניצבים בפני אנשי בריאות הציבור, בהם חמחלות כרונית שהן סיבות מוות מובילות כמו סרטן ומחלות לב, מחלות זיהומיות קיימות, מתחדשות או מגיחות, טרור ביולוגי, השמנה, סכרת ואתגרים רבים אחרים. אני מזמין אתכם להצטרף לבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל אביב ולמאות סטודנטים שכבר לומדים בו כדי לרכוש ידע ומיומנות בתחום בריאות הציבור, תוך התייחסות מיוחדת למצב בריאות האוכלוסייה בישראל בהשוואה למדינות אחרות בעולם. במהלך לימודיכם תחשפו לתחומי העשייה השונים בבריאות הציבור והרפואה המונעת. תרכשו ידע רב בתכנון, ניהול והערכה של שירותי הבריאות ושל תכניות התערבות בקהילה ותכירו את הכלים האפידמיולוגים והביוסטטיסטים ואת השימוש בהם  בבריאות הציבור, ברפואה מבוססת ראיות ובאינפורמטיקה רפואית.

 

באמצעות אתר האינטרנט שלנו תוכלו לקבל מידע נוסף על החוגים ותוכניות הלימוד השונות וכן להכיר את סגל ההוראה והמחקר בבית הספר המשמשים בתפקידים בכירים  במערכת הבריאות בישראל ואת תחומי התמחותם, ההופכים את בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב למוביל בתחומו ולמשאב חיוני עבור מערכת הבריאות בישראל ובעולם.

 

פרופ' יהודה לרמן

ראש ביה"ס לבריאות הציבור

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive