מחקר - המחלקה לפיזיולוגיה ופרמקולוגיה

המחלקה לפיזיולוגיה ופרמקולוגיה עוסקת בחקר התפקוד המכאני, הפיזי והביוכימי של גופם של יצורים חיים ובחקר השפעת חומרים פעילים ביולוגית, בעיקר תרופות על יצורים חיים. המחלקה מלמדת לימודי מבואות בפיזיולוגיה ובפרמקולוגיה לסטודנטים ברפואה בכל מסלולי הרפואה ובתוכנית המשולבת "רפואה-חיים" ובמדרשה לתארים מתקדמים. קורסים רבים של המחלקה משותפים עם בית הספר למדעי המוח.

 

קבוצות המחקר של המחלקה לפיזיולוגיה ולפרמקולוגיה חותרות להבנת היבטים שונים של תפקוד המערכת החיה, פגמים בתפקוד, והאפשרויות לטיפול תרופתי בפגמים אלה. מתוך התכוונות למטרה משותפת זו, נגזרת פעילות מגוונת הקשורה ברמת המערכת הנלמדת, החל במערכות מודל ומחקרים המתבצעים ברמה מולקולרית, דרך מחקר ברמה תאית ועד למחקר ברמה המערכתית, בחיה ובאדם. מכך נגזר גם מגוון השיטות במחקר.

 

חלק ניכר מהמחקר המחלקה לפיזיולוגיה ולפרמקולוגיה עוסק במנגנונים נוירופיזיולוגים (תפקוד מערכת העצבים), ביופיזיקלים (תופעות פיזיקליות ביצורים חיים) ומולקולרים (קבוצות של אטומים) של תפקוד נורמלי ולקוי במערכת העצבים. המחקר במנגנונים בסיסיים אלו, משמש גם למחקר במחלות כגון אלצהיימר, פרקינסון, אפילפסיה ודיכאון. בנוסף המחלקה עוסקת בחקר גידולים בעצם, ערמונית, שד ובסרטן גרורתי בעצמות, בתהליכי אנגיוגנזה (היווצרות כלי דם חדשים המספקים מזון וחמצן לגידולים סרטניים) בסוגי סרטן אלה ובניסיון לשפר תרופות קיימות תוך הפחתת תופעות הלוואי המעורבות בנטילתן, למשל על ידי קישור התרופות לפולימרים שונים, ה מאפשר את ריכוזם באופן סלקטיבי בגידול.

 

מספר קבוצות מחקר עוסקות בחקר המערכת הקרדיווסקולרית (לב וכלי דם) ובחקר מנגנוני הפעולה של שריר הלב. לאחרונה הוקם במחלקה מרכז לתאי גזע שחוקר תכונות גירוי ותפעול  של תאים לאחר התמיינות לתאי שריר לב ולתאי נוירונים.

 

מספר מחקרים שייכים לשטח הנוירופרמקולוגיה. המחקרים מנסים לברר את מנגנון הפעולה של סמים וגם תרופות המשמשות בטיפול בדיכאון, סכיזופרניה והפרעות קשב וריכוז. ריטלין, הבנת מנגנון פעולת תרופות אלו עשויה לתרום ליצירת תרופות חדשות טובות יותר וללא תופעות לוואי.  מחקרים אחרים עוסקים בחקר תעלות אשלגן ותעלות סידן תלויות מתח והאינטראקציה שלהן עם חלבוני איתות תוך תאיים המשפיעים על תפקוד התעלה מחד, ותפקוד התא, מאידך. מחקר זה ישמש בסיס לפיתוח תרופות חדשות המסוגלות לווסת טוב יותר את שחרור האינסולין ולכן יהיה שיפור ביעילות הטיפול בסוכרת מסוג 2.

 

המחקרים השונים של המחלקה מתבצעים ע"י שימוש בשילוב רב העוצמה של שיטות מתקדמות וחדישות באופטיקה, דימות, בביולוגיה תאית ומולקולרית, ביוכימית חלבונים, בפרמקולוגיה מולקולרית, בביופיזיקה ובאלקטרופיזיולוגיה.

 

 

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive