החוג לאנטומיה ואנתרופולוגיה

חוגים פרה-קליניים

עמוד החוג לאנטומיה ולאנתרופולוגיה

 

החוג לאנטומיה ואנתרופולוגיה שם לעצמו למטרה לקדם מחקר ביולוגי המושתת על האנטומיה של גוף האדם תוך שימוש בשיטות מתקדמות.

 

המחקר בחוג מתפרס על מספר תחומים:

אנתרופולוגיה ביולוגית

נוירואנטומיה

ביולוגיה של העצמות

תחום מחקר זה עוסק בהיבטים הפיזיים וההתנהגותיים של בני האדם כפי שנשקפים מעצמותיהם.
 

הוא כולל מספר תחומי מחקר:  אבולוציה של האדם, חקר המוצא והתפוצה של האדם המודרני, מחקר ביוהיסטורי – שחזור היסטוריה של אוכלוסיות עתיקות באמצעות לימוד השרידים האנושיים, מחלות באוכלוסיות קדומות (פליאופתולוגיה), אנתרופולוגיה משפטית, מחקר גנטי של אוכלוסיות קדומות המתבסס על הפקת דנ"א משרידים אנושיים קדומים ורפואה אבולוציונית - הקשר שבין סביבה למחלה בפרספקטיבה של ממדי זמן גדולים.

תחום מחקר זה עוסק בקשר שבין מבנה המוח, תפקוד המוח וההתנהגות האנושית.
 

המחקר בנוירואנטומיה כולל, בין היתר, את הנושאים הבאים: הבדלים בין-אישיים במבנה ותפקוד המוח, קישוריות מוחית באנשים בריאים לעומת חולים פסיכיאטריים, מנגנונים מוחיים של למידה, גמישות מוחית ושיקום בעקבות פגיעות ראש. המחקר מבוסס על מודלים עכבריים ועל מחקר בבני אדם באמצעות דימות בתהודה מגנטית (MRI).

בחוג חוקרים מנגנונים גנטיים, הורמולניים ותרופתיים שמשפיעים על בריאות השלד.
 

מחקר זה מתבסס על שיטות גנטיות, ביולוגיה מולקולרית, הדמיה ומורפומטריה תלת-ממדית, ביומכניקה ואפידמיולוגיה. תחומי העניין כוללים השפעת המערכת האנדוקרינית והאנדוקנבינואידית, השפעת דלקת על ספיגת העצם, ריפוי שברים, ופתולוגיות כגון אוסטאופורוזיס ושינויים ניווניים במפרקים (ארתריטיס). 

 

החוג לאנטומיה ואנתרופולוגיה אחראי על קורסים באנטומיה ובנוירואנטומיה של האדם לסטודנטים לרפואה בתכנית הארבע שנתית, בתכנית השש שנתית, ברפואת שיניים, ובתכנית המשולבת לתואר ראשון ברפואה ולמדעי החיים.

 

תכניות ההוראה ללימודי האנטומיה משלבות שיטות מגוונות ללימוד האנטומיה הכוללות מלבד הרצאות פרונטליות גם מעבדות דיסקציה ודימות (C.T. ואולטרסאונד). בהוראה שותפים מורים ומדריכים מסגל החוג וממחלקות רדיולוגיה וכירורגיה מבתי החולים המסונפים.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>