מבנה תכנית הלימודים

לימודים לקראת התואר "דוקטור לרפואת שיניים" (D.M.D)

משך הלימודים הוא 6 שנים.

תכנית הלימודים נחלקת לפי הפירוט הבא:

תכנית לימודים קדם קליניים (3 שנים), לאחר סיום הלימודים הקדם קליניים כנדרש (בציון משוקלל של 60 לפחות), יהיה הסטודנט זכאי לתואר "בוגר במדעי הרפואה" (B.Med.Sc.).

תנאי מעבר ללימודים הקליניים

כדי להמשיך בלימודים הקליניים חייב הסטודנט לסיים את לימודיו הקדם קליניים בציון משוקלל 75 לפחות. לא ניתן לגרור חובות מהשנים הקדם-קליניות לשנה הרביעית

 

תכנית לימודים קליניים (3 שנים)

 

לאחר סיום כל החובות כנדרש (כולל עבודת גמר), יהיה הסטודנט זכאי לתואר "דוקטור לרפואת שיניים" (D.M.D).

 

א. תכנית הלימודים הקדם קליניים:

פירוט מקצועות הרפואה בשנים הקדם קליניות כמופיע בידיעון הפקולטה לרפואה. בין היתר:

בשנה א': משאבי הספרייה למדעי החיים והרפואה, חינוך רפואי ותקשורת א', פסיכולוגיה ברפואה, תרבות הרפואה, עזרה ראשונה, מבוא למחשבים, אנטומיה לרפו"ש, כימיה כללית ופיסיקלית, כימיה אורגנית, מבוא לסטטיסטיקה, מעגל החיים, סוציולוגיה של הרפואה, יסודות ביוכימיים, מולקולאריים וגנטיים של הרפואה (כולל: מבוא לגנטיקה, ביולוגיה מולקולארית, ביולוגיה של התא, ביוכימיה), מבוא לביופיזיקה (כולל: פיזיולוגיה כללית ואקסיטביליות), מבוא לרפואת הפה והשיניים-א', מבוא למיומנויות מנואליות, לימודי בחירה.

בשנה ב': חינוך רפואי ותקשורת ב', משפחה בבריאות ובחולי, פרקי יסוד בתולדות הרפואה, רפואה שואה ותקומה, ביולוגיה של ההתפתחות ואמבריולוגיה הומאנית, חשיבה כמותית ברפואה, מבנה ותפקוד של תאים ורקמות, אימונולוגיה בסיסית וקלינית, פיזיולוגיה של המערכות, אתיקה רפואית, רפואה ומשפט, הבסיס הגנטי והמולקולארי של המחלות, מבוא למיקרוביולוגיה, מבוא לפרמקולוגיה, מבוא לפתולוגיה, היסטולוגיה אורלית, מיקרוביולוגיה אורלית, מבוא לרפואת הפה והשיניים-ב', ביומכניקה דנטלית.

בשנה ג': לימודי מערכות: עצבים, נשימה, לב וכלי דם, מבוא לרפואה קלינית ומערכות, קלרקשיפ ברפואה פנימית (במסגרתו יופנה הסטודנט לבתי חולים לעבודה מודרכת ולצפייה, במטרה להכיר את נושא האשפוז של החולה ואת הקשר בין רפואה כללית לרפואת שיניים ) ,רדיולוגיה אורלית, מורפולוגיה ואנתרופולוגיה דנטאלית, ביולוגיה אורלית, חומרים וטכנולוגיות דנטאליות-א', קריולוגיה, אימונולוגיה אוראלית, מבוא למחקר דנטאלי, מדעי ההתנהגות.

 

ב. תכנית הלימודים הקליניים

 

כתנאי לכניסתו ללימודים קליניים, נדרש הסטודנט להשלים את כל החיסונים הנדרשים על ידי הפקולטה לרפואה כפי שמפורסם על ידי אחראית החיסונים.

 

שנה ד': בשנה זו נכנס הסטודנט למעבדת הדמייה (פנטום) לרכישת המיומנויות הבסיסיות במקצועות הקליניים ברפואת שיניים. במהלך השנה יקבלו הסטודנטים מתרפאים לבדיקה וטיפול  ראשוני.

 

שנה חמישית-החטיבה הצעירה: מוקדשת בעיקר לרכישת ידע ומיומנות בקורסים הדנטאליים הקליניים השונים. בנוסף לכך, יעבדו הסטודנטים בתורנות כירורגית במחלקה לכירורגיה של הפה והלסתות בביה"ס ובבתי-חולים, ובתורנויות במרפאות הוראה ספציפיות בתחומי העזרה הראשונה, רפואת הפה, מדעי ההתנהגות ברפואת שיניים ורפואת שיניים לילדים.

 שנה שישית-החטיבה הוותיקה: ימשיכו הסטודנטים בעבודה במרפאות בית הספר ויושם דגש על טיפול דנטאלי כולל ועל רכישת ניסיון מגוון בכל שטחי רפואת השיניים הקלינית.

התורנויות בכירורגיה, בעזרה ראשונה, ברפואת הפה, במדעי ההתנהגות ובמרפאת ילדים נמשכות גם בשנה זו, וזאת על מנת להגדיל ולהעשיר את מגוון המקרים והטיפולים בהם מתנסה הסטודנט. בנוסף ישתתפו הסטודנטים בשנה השישית בתורנות שיקום והמרפאה להפרעות במפרקי הלסת ובפורום תכניות טיפול.

 

עם סיום לימודיו בכל אחד מהקורסים הקליניים יבחן הסטודנט בבחינת גמר באותו קורס. במהלך לימודיו יבצע הסטודנט עבודת גמר בהתאם לתקנון עבודות הגמר בידיעון. הגשת עבודת הגמר היא תנאי הכרחי לקבלת התואר "דוקטור לרפואת שיניים".

 פטור מקורסי רפואת שיניים במסגרת הלימודים הפרה קליניים:

סטודנטים המבקשים לקבל פטור מקורס, מכיוון שלמדו אותו ונבחנו עליו במוסד אקדמי אחר, יגישו את הבקשה ליו"ר וועדת ההוראה בצירוף הסילבוס של הקורס שעברו ואישור על הציון שקיבלו. בהינתן פטור, יומצא לסטודנט אישור כתוב, אותו עליו להציג למרכז הקורס. ציוני קורס זה לא יכנסו לשיקלול הציון לתואר.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>