בטיחות הטיפול וניהול סיכונים – בסיסי מקוון - תשפ"א

בטיחות הטיפול וניהול סיכונים – בסיסי מקוון

בשיתוף החברה הישראלית לניהול סיכונים ולבטיחות הטיפול ברפואה

Patient Safety and Risk Management (Basic)


 ​ 
הקישורים בתוכנית יהיו זמינים לצפיה לאחר ההרשמה

מרכזי הקורס:

ד"ר יוסי טל, פרופ' ירון ניב, ד"ר אורלי מנור

מטרות הלימודים:

להקנות ידע בסיסי, הבנה והכרות עם כלים מעשיים לקידום בטיחות הטיפול הרפואי באמצעות מתודולוגיות של ניהול הסיכונים.

כמו כן, נועד הקורס להוות הכנה לסטודנטים המעוניינים להשתלב בקורס ניהול סיכונים ובטיחות הטיפול למתקדמים.

בוגרי הקורס שסיימו בהצלחה ועברו את המבחן בקורס הבסיסי, יהיו רשאים להשתתף בקורס "ניהול סיכונים ובטיחות הטיפול למתקדמים" במתכונת ההיברידית (מקוונת בשילוב מפגשים) שייפתח בשנת תשפ"ב.

רקע:

תחומי ניהול סיכונים, בטיחות הטיפול ואיכות ברפואה, מהווים היום תחומי ידע חשובים לכל איש צוות רפואי וניהולי במערכת הבריאות בישראל. 
ההכרה בחשיבות הנושא החלה להתעורר לאחר פרסום הדוח: To Err is Human של ה- IOM (Institute of Medicine) בארה"ב בשנת 1999, אשר העריך כי בין 48,000 ל- 98,000 אמריקאים נפטרים מידי שנה, כתוצאה מטעויות רפואיות הניתנות למניעה. מאז פרסום הדוח ננקטו יוזמות רבות וחשובות להפחתת נזקים יאטרוגניים למטופלים. 
עם זאת, מחקרים עדכניים יותר, מעריכים כי המספרים האמיתיים של נפטרים כתוצאה מטעיות רפואיות הניתנות למניעה בארה"ב, נעים בטווח של 200,000-400,000 מטופלים בשנה והיקפים גדולים בהרבה של מטופלים שנפגעים. הערכות אלה, מציבות את הטעויות הרפואיות כסיבת המוות השלישית בארה"ב.
לפי האומדנים העדכניים בארה"ב ובאקסטרפולציה, נפטרים בישראל מדי שנה 5,000-10,000 מטופלים, כתוצאה מטעויות רפואיות הניתנות למניעה. יצוין כי לא קיימים נתונים אמיתיים על היקפי התופעה בישראל. 
נתונים אלה הניעו פעילות ניכרת להפחתת הטעויות הרפואיות הניתנות למניעה בארה"ב, כמו גם מחוצה לה. מגמה זו הגיעה גם לישראל ובעקבותיה, המוסדות הרפואיים מקצים, משאבים לניהול סיכונים ולשיפור בטיחות הטיפול, מתוך הבנת  הצורך ברכישת ידע ובלימוד תחומים אלה.
בין היתר, ניתן לציין את הקמתו של המערך לאיכות ובטיחות הטיפול במשה"ב והקמתה בשנת 2017 של נסב"ר – החברה הישראלית לבטיחות הטיפול וניהול סיכונים הפועלת במסגרת הר"י. משרד הבריאות הורה בשנים 2012-13, על הקמתן של מחלקות לבטיחות הטיפול וניהול סיכונים בבתי החולים וקופות החולים.
מחקרים רבים בתחום, הדגישו את הצורך בשינוי תרבותי במוסדות הבריאות על מנת לקדם את נושא בטיחות הטיפול ולא רק עריכת "תיקונים נקודתיים", לאחר התרחשותם של אירועים חריגים חמורים.

ההבנה הרווחת היום היא שכל מטפל, כל מנהל וכל עובד במערכת הבריאות, צריכים לעבור הדרכה בתחום ניהול סיכונים ובטיחות הטיפול, על מנת לקדם את הנושא במסגרת תפקידם ובתחומי אחריותם. זאת בנוסף, לצורך בהתמקצעות בניהול סיכונים בקרב מנהלי סיכונים ומנהלים.

מתכונת ההוראה:

הקורס "ניהול סיכונים כאמצעי לקידום בטיחות הטיפול - בסיסי מקוון", פותח על מנת להנגיש לכל אנשי מערכת הבריאות בישראל את הידע הרלוונטי והעדכני בתחום, באופן מקוון, המאפשר לכל אחד ואחת ללמוד בזמנם החופשי. 
הקורס משלב מגוון סוגי חומרים וביניהם: הרצאות מצולמות, מאמרים עקרוניים בעברית, מצגות, לומדה, תרגילים, מקראה של מאמרים עקרוניים בתחום ועוד.

בחינה:

על מנת לסיים את הקורס בהצלחה וכתנאי להשתלבות בקורס למתקדמים, נדרשים המשתתפים בקורס לעבור מבחן אינטרנטי באתר הקורס. 

המבחן המסכם של סמסטר ב' יתקיים ביוני 2021.

מועד: הקורס יהיה זמין ללומדים בסמסטר א' / ב' תשפ"א לאחר השלמת הרשמתם.
מקום: ההרצאות תועברנה באופן מקוון

קהל היעד:

כלל המטפלים, מנהלי הסיכונים, מנהלים במערכת הבריאות ועורכי דין העוסקים בתחום

נקודות זכות:

10 נקודות לסמסטר

שכר לימוד:

1,250 ₪ לסמסטר

להרשמה לחץ כאן

שינויים ועדכונים בתוכנית יפורסמו באתר האינטרנט, מוקדם ככל שניתן.
**לאחר ההרשמה לקורס המקוון, תתקבל הרשאת כניסה לאתר הלמידה המכיל את חומרי הלימוד.

פתיחת הקורס מותנית במספר הנרשמים

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive