בטיחות הטיפול וניהול סיכונים - מקוון - תשפ"ב

הרחב הכל
מבוא ומטרות

התכנית תעסוק בהקניית ידע, הבנה והכרות עם כלים מעשיים לקידום בטיחות הטיפול הרפואי באמצעות מתודולוגיות של ניהול הסיכונים. ההבנה הרווחת היום היא שעל מנת לקדם את תרבות הבטיחות במערכת הבריאות בישראל, על כל מטפל, כל מנהל וכל עובד במערכת הבריאות, לעבור הדרכה בתחום ניהול סיכונים ובטיחות הטיפול. 

מתכונת

הקורס "בטיחות הטיפול וניהול סיכונים - מקוון", פותח על מנת להנגיש לכל אנשי מערכת הבריאות בישראל את הידע הרלוונטי והעדכני בתחום, באופן מקוון, המאפשר לכל אחד ואחת ללמוד בזמנם החופשי. 

הקורס משלב מגוון סוגי חומרים וביניהם: הרצאות מצולמות, מאמרים עקרוניים בעברית, מצגות, לומדה, תרגילים, מקראה של מאמרים עקרוניים בתחום ועוד.

 

על מנת לסיים את הקורס בהצלחה וכתנאי להשתלבות בקורס למתקדמים, נדרשים המשתתפים בקורס להגיש את כל התרגילים ולעבור מבחן אינטרנטי באתר הקורס, בציון 60 לפחות. 

תאריך המבחן המסכם של סמסטר ב' תשפ"ב יתקיים בתאריך 13.06.2022

 

צוות הקורס

רכזי הקורס: ד"ר יוסי טל | ד"ר אורלי מנור 

תכנית הקורס

תכנית הקורס - נושאי השיעורים:

שיעור נושא
1 מבוא למבוא
2 מבוא לניהול סיכונים ובטיחות הטיפול
3 מושגי יסוד ועקרונות ניהול סיכונים
4 הנחות יסודת של ניהול סיכונים, דיווח וטיפול באירועים
5 הגורם האנושי בטיחות וניהול סיכונים
6 הגורם האגרוני בבטיחות
7 מודלים בתחום ניהול סיכוניםובטיחות הטיפול
8 תחקיר אירוע חריג
9 כתיבת תיאורי מקרה ללמידה
10 היבטים משפטיים
11 חשיבותה של רשומה רפואית
12 ססבי בטיחות במוסד רפואי
13 מבנה ותפקידים של יחידות בטיחות הטיפול בבתי החולים וקופות החולים

 

לאחר ההרשמה לקורס המקוון, תתקבל הרשאת כניסה לאתר הלמידה המכיל את חומרי הלימוד

קהל יעד

כלל המטפלים/ות, מנהלי ומנהלות הסיכונים, מנהלים/ות במערכת הבריאות ועורכי/ות דין העוסקים בתחום.

מועד

הקורס יהיה זמין ללומדים/ות בסמסטר א' ו- ב' תשפ"ב לאחר השלמת הרשמתם

שכ"ל והרשמה

1,250 ₪ לסמסטר

הרשמה מקוונת כאן

מידע נוסף

תחומי ניהול סיכונים, בטיחות הטיפול ואיכות ברפואה, מהווים היום תחומי ידע חשובים לכל איש צוות רפואי וניהולי במערכת הבריאות בישראל. 

ההכרה בחשיבות הנושא החלה להתעורר לאחר פרסום הדוח: To Err is Human של ה- IOM (Institute of Medicine) בארה"ב בשנת 1999, אשר העריך כי בין 48,000 ל- 98,000 אמריקאים נפטרים מידי שנה, כתוצאה מטעויות רפואיות הניתנות למניעה. מאז פרסום הדוח ננקטו יוזמות רבות וחשובות להפחתת נזקים יאטרוגניים למטופלים. 

עם זאת, מחקרים עדכניים יותר, מעריכים כי המספרים האמיתיים של נפטרים כתוצאה מטעיות רפואיות הניתנות למניעה בארה"ב, נעים בטווח של 200,000-400,000 מטופלים בשנה והיקפים גדולים בהרבה של מטופלים שנפגעים. הערכות אלה, מציבות את הטעויות הרפואיות כסיבת המוות השלישית בארה"ב.

לפי האומדנים העדכניים בארה"ב ובאקסטרפולציה, נפטרים בישראל מדי שנה 5,000-10,000 מטופלים, כתוצאה מטעויות רפואיות הניתנות למניעה. יצוין כי לא קיימים נתונים אמיתיים על היקפי התופעה בישראל. 

נתונים אלה הניעו פעילות ניכרת להפחתת הטעויות הרפואיות הניתנות למניעה בארה"ב, כמו גם מחוצה לה. מגמה זו הגיעה גם לישראל ובעקבותיה, המוסדות הרפואיים מקצים, משאבים לניהול סיכונים ולשיפור בטיחות הטיפול, מתוך הבנת  הצורך ברכישת ידע ובלימוד תחומים אלה.

בין היתר, ניתן לציין את הקמתו של המערך לאיכות ובטיחות הטיפול במשה"ב והקמתה בשנת 2017 של נסב"ר – החברה הישראלית לבטיחות הטיפול וניהול סיכונים הפועלת במסגרת הר"י. משרד הבריאות הורה בשנים 2012-13, על הקמתן של מחלקות לבטיחות הטיפול וניהול סיכונים בבתי החולים וקופות החולים.

מחקרים רבים בתחום, הדגישו את הצורך בשינוי תרבותי במוסדות הבריאות על מנת לקדם את נושא בטיחות הטיפול ולא רק עריכת "תיקונים נקודתיים", לאחר התרחשותם של אירועים חריגים חמורים.

נקודות זכות: 10 נקודות לקורס.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>