מפגשי העשרה מקצועיים

הרצאות העשרה

20 בדצמבר 2023, 20:30 
בזום 
ברשום מראש
מפגשי העשרה מקצועיים

שמחים להזמינכם/ן למפגשי העשרה מקצועיים

שימו לב - ההשתתפות במפגשים מותנת בהרשמה מראש.
 

מפגש רביעי  - הערב יתקיים ביום רביעי 06/03/2024 בין השעות 20:30-22:00 בזום

 

עצמי-יחיד ועצמי-קבוצה שסועים מחפשים איחוי - ד"ר גבי מן

 

האירוע הקטסטרופלי של ה-7.10 והמלחמה אשר פרצה בעקבותיו , חשפו את כולנו למציאות שאכזריותה עולה על כל דמיון. אנו עסוקים  בניסיון לפענח את משמעות האירועים תוך שאנחנו נתונים באבל אישי כבד ובקיום עצמי-קבוצה- שבור.

ההרצאה תתמקד בהשפעת ההתרחשויות המפלצתיות על עצמי-היחיד, ועל עצמי-הקבוצה אשר נדחקו להתקיימות בתודעה שהיא במידת-מה מפוצלת: מחד- מתקיים הרצון לשמור על רוח האדם, על חוסן, והשתוות הנפש, ומאידך-  זעם וצורך בנקמה מאיימים על קוהסיביות עצמי-היחיד כמו גם על עצמי-הקבוצה. דיון תיאורטי, דוגמאות מהספרות ומקרה קליני ידגימו את המחיר הכבד שגובה זעם נרקיסיסטי, כמו גם מחשבות על ריפויו של העצמי הפגוע.

כל העת נתמקד בשאלות הבאות: מה הם הסיכונים הגלומים בזעם? איך אפשר להתמיר זעם ולכונן מצב-עצמי מאוזן בהיבט הנרקיסיסטי?

לינק להרשמה עבור סגל ותלמידי התכנית לפסיכותרפיה

 

לינק להרשמה לאורחים חיצוניים - 40 ש"ח

 

 

מפגש ראשון - הטראומה של חיי היום יום - ד"ר משה ברגשטיין - המפגש כבר התקיים

 

מפגש שני - על העדות ומשמעויותיה - בזיכרון הקולקטיבי ובזיכרון האישי- ד"ר חנה אולמן - המפגש כבר התקיים

 

תקציר ההרצאה:
ההרצאה תעסוק במשמעויות העדות לטראומה בעת הזאת ומעבר לה. טראומה מוגדרת כאירוע ללא עד.
 ואולם, בעקבות אירועי השבת השחורה אנו מוצפים בעדויות - החל בסרטונים וואטסאפים מזירת האירועים, דרך עדויות ניצולים, עדי ראיה ושמיעה ובני משפחותיהם, וכלה בייצוגים פרפורמטיביים של חוויות או מסרים הקשורים לאסון. נתוודע בהרצאה לפונקציות חשובות של העדויות - לתפקידן בהבניית הזיכרון הקולקטיבי, ולתפקידה ומשמעותה של העדות האישית על טראומה כחלק מתהליך טיפולי. כמו כן, נדון בתפקידו של המטפל.ת כעד רדיקלי, ונצביע על הבדלים המבחינים בין עדות קתרטית המכוונת לקולקטיב, לבין עדות הסובייקט המועברת לאחר.

 

מפגש שלישי - איך להתעורר - עבודה עם חלומות בעת הזאת - אבי ריבניצקי - המפגש כבר התקיים

תקציר  ההרצאה:
היה זה לאקאן שאמר שבני אדם מתעוררים מחלומותיהם כדי להמשיך לישון. בכך הצביע על הממשות של החלום במציאות הנפשית של הפרט, ממשות שיכולה בקלות להיות מכוסה על ידי מה שמכונה ״מציאות״, שהיא בעצם המציאות החיצונית החברתית
.

בשבת השחורה, במוות, במלחמה שבאה בעקבותיה, בהיות חטוף, נדמה שהממשי פרץ באלימות לחיינו, ניפץ ופורר את ההבניות וההבנות שלנו, והותיר אותנו הלומים וחסרי אוריינטציה . בהיעדר ההבניות שהסדירו והנחו את חיינו, הפציע הפיתוי לסדר את העולם מחדש תוך הסתתרות מאחורי ״אנחנו״ גדול. הכניעה לפיתוי זה יכולה להזיק לסובייקט בעיבוד המציאות הפנימית והחיצונית גם יחד. בהרצאה נעקוב אחר האופן בו עבודה עם חלומות יכולה לחלץ אותנו מהמבוי הסתום הזה, ולכוון מחדש את הקשב שלנו לסובייקטיביות הייחודית - המצפן היחיד להתמצאותנו בעולם

 

נשמח לראותכם,

צוות התכנית לפסיכותרפיה

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>