החוג לקידום הבריאות

 

ראש החוג: פרופ' לאה רוזן 

מזכירות: גב' ליבי מנור (libby10@tauex.tau.ac.il)

 

התארים המוענקים על ידי החוג:

 

מוסמך אוניברסיטה בבריאות הציבור במסלול קידום בריאות

Master of Public Health in Health Promotion (MPH)

דוקטור לפילוסופיה

Doctor of Philosophy (Ph.D)                          

השתלמות בתר דוקטורט

Postdoctoral Fellowship

 

אודות החוג:

קידום הבריאות הינו תהליך המאפשר לאנשים ולחברה לשפר את בריאותם. בריאות מוגדרת כאיזון של בריאות פיזית, רגשית, חברתית, רוחנית ואינטלקטואלית. שינוי באורח-חיים עשוי להתחולל על ידי שילוב של מאמצים המיועדים להגברת מודעות, שינוי התנהגות ויצירת סביבות התומכות בהרגלי בריאות טובים.

 

בעידן בו חלק משמעותי מהאוכלוסייה סובל ממחלות כרוניות שאין להן פיתרון רפואי, גוברת ההכרה בצורך לקדם את בריאות האוכלוסייה כדי למנוע תחלואה ולשפר את איכות החיים של האוכלוסייה. בשונה מההתייחסות המסורתית הביו-רפואית לבריאות במונחים של מחלה ופציעה, קידום בריאות מתמקד בעיקר בגורמים החברתיים, הפיזיים, הכלכליים הסביבתיים המשפיעים על הבריאות. קידום בריאות, ברמת הפרט, כולל פעילויות לקידום כושר גופני, תזונה נכונה ואורח חיים בריא ובריאות נפשית, רוחנית, וחברתית. ברמת מקבלי החלטות במישור העירוני, הלאומי והגלובלי, קידום בריאות כולל פעילויות שתכליתן יצירת סביבה תומכת (Enabling Environment) פוליטית, חקיקתית, ופיזית ותשתיות שיאפשרו לאדם שליטה על בריאותו ובריאות הסובבים אותו.

 

מקצוע קידום הבריאות קיים במסגרות שונות בארץ: במשרד הבריאות ובחלק מקופות-החולים ישנן מחלקות לקידום בריאות העוסקות בתחום ברמה ארצית ומקומית, כמו כן עוסקים בקידום בריאות במערכת החינוך, במקומות עבודה, במועצות מקומיות, בצה"ל, במשטרת ישראל, בגופים וולונטרים ואחרים. רבים מאנשי המקצוע העוסקים בנושאי קידום בריאות לא קיבלו הכשרה לכך וחלקם אף אינם מודעים לכך שהם עוסקים בקידום בריאות. לכן, יש צורך בהתמקצעות בתחום. תוכנית הלימודים המוצעת במסגרת החוג תאפשר לעוסקים בתחום ולמיועדים לעסוק בו להעמיק את הידע שלהם, ולהרחיב את מיומנויותיהם המקצועיות. התוכנית תדגיש רמה אקדמית גבוהה עם קשר הדוק לתוכניות בקהילה ולמחקר.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>