ראש בית הספר

ראש בית הספר: פרופ' יריב גרבר

 

 

דבר ראש בית הספר

בריאות האדם מושפעת מגורמים רבים ושונים: תורשה, סביבה, אורחות חיים. היום ברור כי למצבנו הנפשי, החברתי והכלכלי השפעה מכרעת על מצב בריאותנו. מדיניות בריאות ציבור פועלת מתוך הכרה כי מניעה היא הרפואה הטובה ביותר. מערכות הבריאות לא תוכלנה לעמוד בעומס הטיפול של האוכלוסייה הגדלה והמתבגרת, ורק מיקוד מאמצים בגישה של רפואה מונעת, אם על ידי חיסונים, שינוי אורחות חיים וקביעת מדיניות, או פעולות מניעתיות אקטיביות, יוכל לתת מענה הולם לקידום איכות החיים ובריאות האוכלוסייה.

כדי לייצר מניעה אפקטיבית, יש צורך לחקור ולהבין את מכלול הרבדים המרכיבים את הבריאות שלנו. אולם אין די בהבנה בלבד—הכרחי גם לקחת את הממצאים הללו ולפעול ליישמם באמצעות תכניות התערבות, שינוי מדיניות, הסברה וחינוך.

כראש בית הספר המוביל לבריאות הציבור בארץ, אני רואה את המשימה שלנו בשני מישורים:

  1. קידום המחקר בתחום האפידמיולוגיה ובריאות הציבור. תקופת הקורונה לימדה אותנו שיעור מאלף בדבר חשיבות המחקר האפידמיולוגי ויישומו לטובת גיבוש מדיניות וניהול מגיפה מתאימים ומאוזנים. אולם הפנדמיה, טראומתית ככל שתהיה, אינה אלא דוגמא. מחוללי מחלות וגורמי סיכון למצבי בריאות קשים וכרוניים נמצאים בקרבתנו כל הזמן, בסביבה, בחברה, בהתנהגויות שאנו מאמצים ועוד. לכן יש להשקיע במחקרים מקיפים ככל האפשר, ולהשתמש בכלים החדשניים ביותר, כדי להקדים תרופה למחלה; להתרכז יותר במניעה ופחות בטיפול.
  2. חינוך הדור הבא של העוסקים בתחום בריאות הציבור. במרכז מטרה זאת עומד האתגר של הפיכת אנשי מקצועות הבריאות, הרפואה, החינוך, החברה והניהול הלומדים אצלנו לשגרירים של בריאות הציבור. הכשרת דור חדש של חוקרים בעלי ידע מתודולוגי מעמיק בשיטות מחקר אוכלוסייתי תסייע לקדם את רמת הרפואה בישראל. בד בבד, ככל שהגיוון בין תלמידי בית הספר שלנו יהיה רב יותר, כך עולה הסיכוי שגישת מניעת המחלות וקידום הבריאות תחלחל לכמה שיותר שכבות בציבור ותקבל את תשומת הלב המגיעה לה.

 

וברמה האישית,

אני עוסק באפידמיולוגיה ורפואה מונעת כמעט כל חיי המקצועיים, כשתחום המחקר המרכזי שלי הוא מחלות לב וכלי דם. העובדה שהמחקר האפידמיולוגי והרפואי הביאו לירידה כה משמעותית בשיעורי התחלואה והתמותה ממחלות לב בעשורים האחרונים באמצעות הבנת גורמי הסיכון, שינוי אורחות חיים, פיתוח תרופתי וטיפולים מונעים, היא עדות מוצקה לפוטנציאל האדיר של גישת המניעה המגולמת באפידמיולוגיה ובבריאות הציבור. אתגרים מסעירים ממשיכים לעמוד בפנינו ומחלות נוספות שאנו מתמודדים איתן היום כמו סרטן, סוכרת, מחלות זקנה ועוד נמצאות במרכז תשומת הלב של המחקר הביו-רפואי, במסגרתו אנו פועלים ולהצלחתו אנו שותפים.

אני וסגל החוקרים והמרצים של בית הספר בחוגים, בתוכניות ובמסלולים השונים, רואים שליחות בעבודה שלנו. אנחנו רואים חשיבות עליונה בהרחבת הדיסציפלינה וגיוון תחומי המחקר והפעילות שלנו בתנועה דינמית וקשובה לבעיות השעה, כל זאת תוך שמירה על מצוינות בהוראה ובמחקר.

רוצים להיות חלק ממקצוע העתיד של עולם הבריאות? הצטרפו אלינו בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל אביב. מוזמנים לקרוא עוד על מסלולי הלימוד בבית הספר כאן

פרופ' יריב גרבר

 

ראשי בתי ספר קודמים >>

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>