סמינר בינתחומי במעגל סוגיות באשפוז בכפייה - פסיכיאטריה ומשפט - תשפ"א

החוג לפסיכיאטריה

סמינר בינתחומי במעגל סוגיות באשפוז בכפייה - פסיכיאטריה ומשפט

The issue of forced hospitalization - Psychiatry and Law

בשיתוף הפקולטה למשפטים

    

 

מאמר אשפוז במסלול הפלילי 

הקורס לא יתקיים בשנה"ל תשפ"א. יחזור לפעילות עם חזרתנו להוראה פרונטלית

 

ראש החוג:

פרופ' גיל זלצמן

מרכזי הקורס:

פרופ' מרדכי מרק, פרופ' שלמה גיורא שוהם

מתכונת ההוראה:

דיאלוג בינתחומיבמעגל שיח והקשבה, מכוון למחויבות להגן על זכותו החוקתית של חולה נפש לחירות ולטיפול ברצף עם תכניות שיקום לקידום בריאות ולהבטחת שלום הציבור ושלום החולה.
הזכויות לחירות, לטיפול בכפייה והחובה להבטחת שלום הציבור, מתנגשות ונדרש איזון ביניהם. שיטת המשפטנות הטיפולית להבטחת מסוגלות של חולה נפש להיות אדם חופשי, מתפקד ושותף בתוכנית הטיפול והשיקום, הינה דרך המלך לאיזון בין הזכויות המתנגשות.

שיטת הלימוד:

הקורס מתקיים בקבוצת למידה במעגל, המקשיבה למתדיינים מתחומי המשפט והפסיכיאטריה, ומקיימת שיח בתום הדיון. הלימודים משלבים ידע ממדעי הרפואה וההתנהגות, חוק והפסיקה, המתגבשים לתורת המשפט הטיפולי.
נדון במשמעות החירות על שני מושגיה: חירות חיובית וחירות שלילית. נבחן כיצד לאזן בין טיפול כפוי בהתאמה לצרכיו של מטופל מסוים ובמינימום הגבלה לבין המחויבות להב
טחת שלום הציבור. נכיר את מורכבות תהליך הערכת המסוכנות והקשיים בניהול המסוכנות בנסיבות מחלת נפש המלווה בהפרעות קשות בבוחן מציאות ושיפוט. נעסוק בסוגיות הקשורות לסטיגמה, סניזם ורצידיוויזם  הדלת"המסתובבת".

בחלק הראשון נעסוק בנקודת המפגש בין הרפואה והמשפט. במפגש בין אדם חולה במחלת נפש הזקוק לטיפול ואף בכפייה ובין הנחיות החוק לטיפול בחולי נפש התשנ"א - 91 והתיקונים לחוק והפסיקה; נעסוק בהבטחת רצף אבחון-טיפול-שיקום בגישה ביו-פסיכו-סוציאלית ורגישה לתרבות. נתמקד באשפוז בכפיה במסלול הפלילי והמסלול האזרחי.

בחלק השני נלמד את עקרונות תורת המשפט הטיפולי, המשפט הפסיכותרפוייטי. נתמקד בישימות עקרונות משפטנות טיפולית למודל הרפואי בבקרת המשפט המסדיר את אכיפת הטיפול הפסיכיאטרי בארץ. נפתח שפה משותפת בינתחומית ונחקור את השפעת המשפט על רגשות' התנהגות ועל נושא קידום הבריאות. בנוסף' נעסוק בהבניית הנחיות משפטיות-קליניות בעדשה של תורת המשפט הפסיכותרפוייטי, המבוסס על אתיקה של דאגה ונפתח כלים ליישום השיטה במודל הישראלי

קהל היעד:

פסיכיאטרים, משפטנים, רופאי משפחה' פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, צוותי סיעוד, מרפאים בעיסוק וקרימינולוגים.

הלימוד המשותף מיועד לתת מענה לדרישה הגוברת והולכת של אנשי מקצוע להכשרה בינתחומית ולרכישת כלים מסייעים בתהליך קבלת החלטות המלווה את הדילמה הקשה והמורכבת הכרוכה בתהליך קבלת החלטות לאשפז אדם במחלקה פסיכיאטרית סגורה בכפייה.

המועד:

ימי רביעי, אחת לשבוע, בין השעות 18:30 - 20:30

המקום:

בניין הפקולטה לרפואה

נוכחות:

אישור לימודים שנתי יינתן רק אם הלומד השתתף לפחות ב- 75% מהמפגשים

נקודות זכות:

45 נקודות לשנה, בכפוף לאישור המועצה המדעית

שכר לימוד:

3,900 ₪ שנתי

להרשמה לחץ כאן

פתיחת הקורס מותנית במספר הנרשמים

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive