בריאות הציבור באונ' תל אביב: תואר שמשלב מדע ומדיניות

מחפשים מקצוע המשלב מחקר מדעי עם קביעת מדיניות בתחומי הרפואה והבריאות, בואו ללמוד בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל אביב.

עם מגוון של מרצים מבכירי החוקרים בתחום, ודגש על חדשנות ועדכניות מהארץ והעולם, תוכלו לרכוש מקצוע שיעזור לכם להתברג בתפקידים המובילים בתחום בריאות הציבור בארץ ובעולם. 

תקופת הקורונה שמה בפרונט את מקצועות האפידמיולוגיה ובריאות הציבור. מקצועות שלפני כן מעטים הכירו מקרוב, ועדיין, רוב ההחלטות הבריאותיות שנעשו, נבעו מהמחקר בתחומים האלו. 

מי החליט שמכל צורות התזונה בעולם, דווקא התזונה הים תיכונית היא זאת המומלצת על ידי אירגוני בריאות בעולם? למה הוחלט שההמלצה לפעילות גופנית לבוגרים היא 150 דק' בשבוע? איך קובעים באיזה גיל וכמה פעמים צריך לבצע בדיקות סקר כמו ממוגרפיה או קולונוסקופיה או החלטות כמו מה נחשב אפידמיה ומה אנדמיה? כל אלו הם התוצרים של תחום המחקר באפידמיולוגיה ובריאות הציבור.

נשמע מעניין? אם כן, הגעת ליעד - בית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל אביב.

 

"תוכניות הלימודים שלנו מעודכנות מאוד ומציעות התמחויות בתחומים שונים, ברמה הגבוהה ביותר. בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב מדורג ראשון בין בתי הספר בארץ על פי מדדי מדרג בינלאומיים אובייקטיביים מובילים, לרבות דירוג שנחאי" אומר ראש בית הספר היוצא, פרופ' יריב גרבר, מומחה בינלאומי באפידמיולוגיה ומניעה של מחלות לב וכלי דם.

"בית הספר שלנו שם דגש חזק על שיתוף פעולה בינתחומי, מאגד מומחים ממגוון רחב של תחומים, לרבות אפידמיולוגיה, ביוסטטיסטיקה, מדיניות וניהול בריאות, בריאות תעסוקתית ועוד. גישה זו מאפשרת לתלמידים ולתלמידות לקבל הבנה מקיפה של סוגיות בבריאות הציבור ולפתח את המיומנויות הדרושות להתמודדות עם בעיות מורכבות.

"חברי וחברות הסגל שלנו הם לא רק מובילי מומחיות בתחומם, אלא גם מסורים להדריך את הסטודנטים והסטודנטיות שלנו ולספק להם חוויות מהעולם האמיתי," מציין פרופ' גרבר. "לתלמידי ותלמידות ביה"ס שלנו יש הזדמנויות לעבוד על פרויקטים מחקריים מתקדמים ולשתף פעולה עם ארגונים וסוכנויות בריאות הציבור."

 

פרופ' גרבר מסביר מה היא בריאות הציבור בשבילו:

"בריאות הציבור היא מדע העוסק במניעת מחלות, הארכת חיים, קידום בריאות ושיפור איכות חיים של הפרט והקהילה באמצעות מאמצים מאורגנים ובחירות מבוססות-ראיות מצד גורמי מקצוע. המאפיין הייחודי של מחקר באפידמיולוגיה ובריאות הציבור הוא שיחידת התצפית הבסיסית היא האינדיבידואל, כשלם וכמכלול (בניגוד למחקר בתאים, רקמות, חיות מעבדה). המחקרים מתבצעים על אוכלוסיות של אנשים ונוגעים בקשת רחבה מאוד של נושאים הקשורים בבריאות האדם, כמו אמצעים למנוע תחלואה, ניטור תחלואה ומצבי בריאות אחרים לצורכי תכנון משאבים ושירותי בריאות, יישום תוצאות מחקרים לקידום בריאות הפרט והקהילה, מאחורי כל החלטה והמלצה בריאותית שיוצאת מאירגוני הבריאות, החל ממשרד הבריאות פה בארץ, ועד אירגון הבריאות העולמי."

פרופ' גרבר הגיע לתחום בריאות הציבור במקרה, והתאהב. "הייתי סטודנט לחינוך גופני וספורט בווינגייט ולא היה לי ברור מה האופק המקצועי שלי. נכנסתי לשיעור "היבטים אפידמיולוגים של פעילות גופנית, שומני הדם ומחלת לב כלילית" של פרופ' אורי גולדבורט, שהיה אז ראש החוג לאפידמיולוגיה, ולא ידעתי שהשיעור הזה עומד לשנות את חיי. פרופ' גולדבורט הציף אותנו במידע ונתונים, כל הסטודנטים נבהלו, ואני הבנתי שעומד מולי משהו שידעתי שקיים, אבל לא נתקלתי בו עד עכשיו – מדען אמיתי. בהמשך זימן אותי פרופ' גולדבורט לשיחה, והתחלנו לעבוד יחד, והשאר היסטוריה...".

בבית הספר לבריאות הציבור בניהולו של פרופ' גרבר לומדים היום קרוב ל-400 סטודנטים וסטודנטיות.

"המשימה של בית הספר שלנו היא לספק לסטודנטים ולסטודנטיות שלנו את הידע, הכישורים והחוויות שהם צריכים כדי להפוך למובילים בבריאות הציבור," אומר פרופ' גרבר. "אנו מחויבים לקדם את המחקר והפרקטיקה של בריאות הציבור, תוך חינוך הדור הבא של אנשי ונשות המקצוע בתחום בריאות הציבור".

 

ולמי מתאימים הלימודים?

"התחום מתאים לכל מי שאוהב אותו, מתעניין בו ורוצה להעמיק בו, ומוכן להשקיע את מירב זמנו ומרצו על מנת ליצור שינוי. קהל היעד האולטימטיבי הוא אנשי ונשות רפואה ומקצועות הבריאות. מחקר בבריאות הציבור שנובע מתוך היכרות מעמיקה של עולם הרפואה והצרכים שעולים מן השטח הוא בעל פוטנציאל גבוה להיות משמעותי ורלוונטי. יחד עם זאת, ואני עצמי יכול לשמש כדוגמא, תחום המחקר המאוד רחב של בריאות הציבור מהווה קרקע פורייה ופוטנציאל לקריירה מרתקת גם עבור סטודנטים וסטודנטיות מתחומים רבים ושונים, כמו מדעי החברה, מדעים מדויקים, אנשי ונשות בריאות הסביבה, בוגרי ובוגרות מנהל, משפטים, חינוך ועוד," אומר פרופ' גרבר.

 

בבית הספר 4 מסלולים מרכזיים

  • המסלול הכללי, המכשיר אנשי ונשות מחקר בתחום בריאות הציבור
  • מסלול ניהול מערכות בריאות שמכשיר אנשי ונשות מחקר וגם נותן להם כלים ניהוליים חשובים בתוך מערכת הבריאות
  • מסלול קידום בריאות, המכשיר חוקרים וחוקרות ונותן להם כלים ליישום בשטח של שינויי התנהגות לטובת אורח חיים בריא יותר ומניעת מחלות
  • מסלול אפידמיולוגיה, המכשיר חוקרים וחוקרות בתחום האפידמיולוגיה

 

אבל מה עושים עם התואר הזה? האם אפשר למצוא עבודה בתחום אחרי הלימודים?

"שאלה מצוינת. האופק המקצועי רחב ביותר. ההבנה שתחום בריאות הציבור הוא כל כך משמעותי כבר מוטמעת בחברה ובקרב מקבלי ההחלטות. לכן אני צופה שהביקוש לאנשי ונשות מקצוע טובים עם הכשרה מתאימה באחד מתחומי בריאות הציבור רק ילך ויגדל. אני מאמין שכל סטודנט וסטודנטית שיתאהבו בתחום יוכלו לפתח בו קריירה מרתקת ומעשירה."

פרופ' גרבר עצמו היה מעורב במחקרים רבים בנושאים שונים. "מבין עשרות המחקרים שבהם אני מעורב, הייתי מציין מחקר שאנחנו מבצעים על איכות התזונה ומדדי הזדקנות בריאה באוכלוסיית הקשישים בישראל; מחקר שבוחן האם חולים במחלות לב מושפעים יותר מחשיפה לגורמי סיכון סביבתיים (זיהום אוויר, היעדר שטחים ירוקים, מאפייני הסביבה הבנויה וכד') מאשר נבדקים ללא מחלות לב; ומחקר שמנסה לזהות גורמים שנמדדו במבוגרים בגיל הביניים, הקשורים לאריכות ימים מופלגת המוגדרת כהגעה לגיל 100 שנים... "

אנשי ונשות סגל נוספים של בית הספר היו מעורבים בשנים האחרונות במאמרים חשובים ובעלי אימפקט גבוה במיוחד שיצרו הד מרשים בעולם הרפואה בזמן מגפת הקורונה, והיו חלק משמעותי מקבלת ההחלטות בזמן המגיפה. (לינקים למאמרים בהמשך הכתבה)

 

ומה האופק של המקצוע הזה?

"אני מאמין שהמשך ההתפתחות הטכנולוגית ועושר המידע שיהיה זמין לחוקרים ולחוקרות בתחום בריאות הציבור יתבטאו בחוויית מטפל-מטופל משופרת, התאמה רבה יותר של הטיפול למטופל/ת הספציפי (רפואה מותאמת אישית), וכמובן - רפואה מונעת משודרגת וזיהוי מוקדם של יותר ויותר סוגי תחלואה שיובילו לטיפול מוקדם ואפקטיבי יותר. אני מאמין שבריאות הציבור תוכר כתחום מרכזי ביותר ברפואה, עם ההכרה הגורפת שהטיפול היעיל ביותר הוא מניעה!"

אם בריאות הציבור מעניינת אותך, המחקר, קבלת ההחלטות והמדיניות שנגזרת מהם, בית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל אביב הוא המקום ללמוד את המקצוע.  לפרטים והרשמה: https://bit.ly/3ZAdjZJ.

 

לינקים למאמרים:

https://cris.tau.ac.il/en/publications/association-of-bnt162b2-covid-19-vaccination-during-pregnancy-wit

https://cris.tau.ac.il/en/publications/association-of-receipt-of-the-fourth-bnt162b2-dose-with-omicron-i

https://cris.tau.ac.il/en/publications/indirect-protection-of-children-from-sars-cov-2-infection-through

https://cris.tau.ac.il/en/publications/protection-of-bnt162b2-vaccine-booster-against-covid-19-in-israel

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>