פרופ' אורי גולדבורט מקבל תואר "עמית של כבוד" מטעם הפקולטה לרפואה

שמחים לעדכן כי בטקס שנערך בשלושה עשר באפריל, 2022, קיבל חבר הסגל שלנו, פרופ' (אמריטוס) אורי גולדבורט, תואר "עמית של כבוד" מטעם הפקולטה לרפואה במסגרת יום המחקר שנערך באוניברסיטה ב 13.4.22.

 

פרופ' גולדבורט סיים דוקטורט (PhD) באוניברסיטת תל אביב ב-1984, ומונה לפרופ' חבר ב-1989 ולפרופ' מן המניין ב-1994, בחוג לאפידמיולוגיה באוניברסיטת תל אביב. כבר בראשית דרכו המקצועית, השתתף אורי במחקר אפידמיולוגי רחב יריעה על מחלות לב, שהחל ב-1963 והקיף מעל 10,000 עובדי ממשלה ורשויות מקומיות בישראל. בהמשך, יזם פרופ' גולדבורט את הקמתה של האגודה הישראלית לאפידמיולוגיה ב-1983 וייסד את החוג לאפידמיולוגיה של מחלות לב וקרדיולוגיה מניעתית במסגרת האיגוד הקרדיולוגי הישראלי, ועמד בראשו משך שתי קדנציות.

 

פרופ' גולדבורט עמד בראש היחידה הביו-סטטיסטית במכון האוניברסיטאי לחקר הלב ע"ש נויפלד במרכז הרפואי שיבא, ובמקביל פעל, החל מסוף שנות ה-60 ובהתנדבות, לפיתוח האתלטיקה הקלה בישראל. בשנת 1991, פתח פרופ' גולדבורט קורס אקדמי ראשון בנושא אפידמיולוגיה של מחלת לב כלילית באוניברסיטת תל אביב, קורס אותו הוא מרכז עד עצם היום הזה, והיה בין יוזמי פתיחתם של לימודי תואר שני (MSc) במסלול אפידמיולוגיה ורפואה מונעת. אורי כיהן כראש החוג לאפידמיולוגיה ורפואה מונעת בין השנים 1999-1995. פרופ' גולדבורט פרסם או היה שותף לפרסומם של קרוב ל-400 מאמרים, אשר עוסקים באפידמיולוגיה של מחלות לב וכלי דם ובנושאים נוספים, ואשר חלקם היוו פריצת דרך בתחומים אלו. בפרט בולט שמו בין חלוצי המדענים שהצביעו על חשיבות כולסטרול על מולקולות HDL והקשר של ריכוזו בדם עם רמת הסיכון לתחלואה ותמותה ממחלת לב כלילית.

 

פרופ' גולדבורט שימש כפרופסור אורח ב-NHLBI, באוניברסיטת לויולה שבשיקגו ובאוניברסיטת קולומביה שבניו יורק. בנוסף, השתתף באופן פעיל במספר מטא אנליזות בין-לאומיות המרוכזות באוניברסיטאות אוקספורד, הרווארד וקיימברידג'; פרופ' גולדבורט הוא גם עמית (Fellow) של ה AHA ושל ה ESC, שני איגודי הלב המובילים בעולם. ב-2012 נבחר להיות חבר כבוד של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי. בשנת 2019 זכה בפרס מפעל חיים על פועלו בתחום בריאות הציבור בישראל מטעם איגוד רופאי בריאות הציבור ובתי הספר לבריאות הציבור.

 

עוד היום, שנים רבות אחרי שפרש לגמלאות, תורם פרופ' גולדבורט בצורה יוצאת מגדר הרגיל ועל בסיס קבוע למחקר, הוראה והנחיית תלמידים. אנחנו שמחים בשמחתו של אורי חברנו וגאים בהישגיו, שהובילו להענקת תואר "עמית של כבוד" מטעם הפקולטה לרפואה!

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>