פתיחת תחומי לימוד חדשים במסגרת תואר שני בבריאות בתעסוקה - שנה"ל תשע"ח

בשנת הלימודים הקרובה תשע"ח (2017-2018), יפתחו בבמסגרת תואר שני בבריאות בתעסוקה קורסים וסמינרים ייעודיים בתחומי הארגונומיה והגיהות התעסוקתית.

החוג לבריאות בתעסוקה, בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל אביב, שם לו למטרה לפתח ולהרחיב את ההוראה והמחקר בתחומי הגיהות והארגונומיה. בשנת הלימודים הקרובה תשע"ח (2017-2018), יפתחו בבית הספר לבריאות הציבור קורסים ייעודיים בתחומים אלו, בהם: ארגונומיה קוגניטיבית, טוקסיקולוגיה ועוד. יתקיימו גם סמינרים מחקריים ייעודיים בתחומים אלו. הקורסים יהיו מיועדים לתלמידי התואר מוסמך בבריאות בתעסוקה ויילמדו כחלק מתכנית הלימודים בשנה א'.

 

מהי ארגונומיה?

ארגונומיה, או בשמותיה האחרים, הנדסת אנוש או גורמי אנוש, היא המדע שעוסק בהבנת האינטראקציות התפקודיות בין האדם לסביבתו: בעבודתו, בביתו ובעיסוקי הפנאי שלו. מטרת יישום הארגונומיה היא לשפר את מידת ההתאמה התפקודית של הסביבה על ידי התאמתה לאפיוני האדם שמתפקד בתוכה. התאמה טובה בין הסביבה לבין צורכי האדם, יכולותיו ורצונותיו, מאפשרת נוחות מרבית, יעילות בעבודה ורמת הסיכון בה היא מינימלית.

עקרונות הארגונומיה, כפי שמוצגים על ידי התאחדות הארגונומיה הבינלאומית (IEA), כוללים שיקולים של תכנון ועיצוב על פי דרישות המשתמש; גישה מערכתית והתייחסות לשיפורים בתחום הבריאות ובתחום הביצוע כאחד. לכן, סביבה המתאפיינת בארגונומיה טובה מביאה תועלת רבה – הן לעובד, הן למעסיק. הארגונומיה שמה את האדם במרכז.

> לקריאה נוספת על תחום הארגונומיה

לפרטים על תכנית הלימודים - תואר שני בבריאות בתעסוקה

 

מהי גהות תעסוקתית?

גהות תעסוקתית (היגיינה תעסוקתית) הינה מדע סביבתי, מקצוע ואומנות העוסקים בחיזוי, הכרה, הערכה, מניעה ובקרה של גורמי סיכון כימיים, פיסיקליים, ביולוגיים, ארגונומיים ופסיכו-חברתיים, שמקורם בסביבת העבודה והם עלולים לגרום לפגיעה (נזק, ליקוי, תחלואה) בשלמות הפיסית והנפשית של העובד וברווחתו (well being) ולהשפיע גם על פרטים בקהילה.

הגהות התעסוקתית ניצבת בחזית אחת עם תחומים מקצועיים העוסקים במניעה ראשונית ובשמירה על בריאות העובד ע"י בקרת סביבת עבודתו. עיסוקה בסביבת העבודה והשתייכותה לתחום הבריאות התעסוקתית יוצרים שילוב מעניין ומאתגר בין ידע ופרקטיקה המגיעים מתחום איכות הסביבה לבין ידע מתחומי הרפואה והאפידמיולוגיה, הטוקסיקולוגיה, הארגונומיה ותחומים נוספים.​

> לפרטים על תכנית הלימודים - תואר שני בבריאות בתעסוקה

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive