ד"ר אברהם אשכנזי יקבל את פרס המדען הצעיר במחקר מחלת הפרקינסון

ברכות חמות

27 מאי 2024

ד"ר אברהם אשכנזי יקבל את פרס המדען הצעיר לשנת 2024 מטעם מרכז משפחת אופזיין למניעה וטיפול במחלת הפרקינסון.

 

פרס יוקרתי זה מוענק כהוקרה על המצוינות וההשפעה של עבודתו של ד"ר אשכנזי במחלת הפרקינסון. עבור תרומתו המשמעותית לאפיון מנגנונים של חוסר תפקוד אוטונומי במחלת הפרקינסון ואפיון מנגנוני אוטופגיה בפרקינסון ובמחלות גנטיות כגון הנטינגטון עם מוטציות ברצפי פוליגלוטמין.  
ד"ר אברהם אשכנזי מהמחלקה לביולוגיה תאית והתפתחותית בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, השלים את הדוקטורט במכון ויצמן ואת הכשרת הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת קיימברידג'. הוא זכה בפרס החוקר הצעיר מטעם האגודה האירופית לביוכימיה ובמלגת עזריאלי עבור סגל חדש ומצטיין בישראל. הוא חלק מחוקרי מחקר בין לאומי של טאובי-קורט במחלות ניווניות ולאחרונה קיבל מענק יוקרתי לחקר הפרעות אוטונומיות בפרקינסון מטעם משרד ההגנה האמריקאי. 

 

המטרה המדעית ארוכת הטווח של ד"ר אשכנזי היא לזהות מנגנונים התורמים להישרדות תאי עצב. כדי להשיג מטרה זו, המעבדה שלו משלבת טכנולוגיה של תאי גזע, תרביות תאי עצב, מודלים של בעלי חיים וגישות ביוכימיות ותאיות. עבודתו החלוצית של ד"ר אשכנזי בנושא האוטופגיה (אכילה עצמית) חשפה כיצד מסלול זה חיוני לתאים ומפרק גושי חלבון (אגרגטים) ומפחית רעילות במודלים של מחלות הנטינגטון ופרקינסון. 

 

מרכז משפחת אופזיין למניעה וטיפול במחלת הפרקינסון הוקם בשנת 2019 בשיתוף המכון הנוירולוגי במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב. המרכז מפתח טיפולים חדישים במחלת פרקינסון ומעמיק את המחקר במחלה. מרכז אופזיין הפך למרכז בעל שם עולמי של מחקר ופיתוח בתחום. המרכז תומך בתהליך של פיתוח תרופות ממחקר בסיסי ועד למסחור כולל השגת הבנה עמוקה של תהליך התקדמות המחלה ופיתוח התערבויות טיפוליות במחלה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>