סדנאות חורף

סדנאות חורף - שנה"ל תשפ"ב 2021/2022 - שנים ב' ו-ג'

 

ימי שני 24/01/2022 + 31/01/2022 בין השעות 17:00-09:00

הרחב הכל
שלישיים אנליטיים במפגש עם כתיבתו של תומאס אוגדן - אנקה דיטרוי

אוגדן כותב באופן יצירתי, אישי וקומוניקטיבי את מושגיו התיאורטיים; דוגמאותיו הקליניות, המתארות תנועה תוך- נפשית ואינטרסובייקטיבית- הן חגיגה. מה שאפשר לשמוע בין התיאוריה והקליניקה שלו יוצר מסע הנבנה במשותף- בהדדיות בין הכותב,

 

 

 

הקורא והשיח שנוצר על כך. הדבר מצריך תמהיל מאוד מסוים של התמסרות מחד ומשמעת עצמית מאידך.

העבודה בקבוצה תאפשר היכרות מעמיקה עם ניסוחים חשובים מאוד של Ogden על מושג הסובייקט, השלישי האנליטי, רוורי, טכניקה אנליטית, צורות של חיוניות ומוות במפגש נקרא את המאמרים הרלוונטיים בשילוב הצגת חומר קליני ע"י המשתתפים.

בסדנא נשתמש בשדה האינטראקציות שבקבוצה, על מנת להקשיב למוסיקה של הדברים של Ogden המהדהדת בכל אחד מאיתנו.

קריאה מומלצת תפורסם בהמשך.

המשתתפים מוזמנים לחשוב על דוגמאות קליניות, אשר יעשירו את השיח בינינו ויהפכו את הלמידה לחוויה אישית.

 

מגדר ומיניות במרחב הפסיכואנליטי - ד"ר לוסיאן לאור

הסדנא תעסוק בהשפעות המגדר והמיניות על חדר הטיפולים. נדון בשינויים התיאורטיים שחלו בתחומים אלו לאורך התפתחותה של הפסיכואנליזה, כמו גם בהשלכות הקליניות של מימדים אלו. בסדנא נעסוק במושג המיניות הפרוידיאני, דרך הביקורות המוקדמות עליו ועל המשגת המגדר ועד לתיאורטיקנים בני זמננו כמו מיטשל, ג׳ודי מסלר דיוויס, קן קורבט ואדריאן האריס.

על סיומי טיפול - עדית ניר

"סיום הוא הרגע בו מטופל ומטפל יושבים יחד, אוחזים בחוטים השונים של השטיח הארוג של משמעויות שהם טוו במהלך הטיפול. אנו יודעים שמגיע זמן, בו עלינו לסיים באופן כלשהו את האריג, לחתוך את הקצוות החופשיים, ולחבר יחד את הצבעים, הטקסטורות והדוגמאות, באופן שיצליח בדרך כלשהי להחזיקם ביחד" (דיוויס, 2005).

מדוע, מתי ואיך נחליט עם מטופלנו לסיים את הטיפול? ואם כבר החלטנו שנעשתה מספיק עבודה (..תמיד אפשר יותר), איך ניצור תהליך של סיום טוב? מהו סיום טוב, או אולי טוב-דיו? ומה על סיום טיפול פחות אידיאלי שמועדו כפוי, או על טיפול המסתיים באופן חד צדדי בטרם עת?

סיום טיפול מהווה דילמה מורכבת ומעוררת רגשות גם עבור המטופל וגם עבור המטפל. אנו מקווים ל"סוף טוב", שבו שני הגיבורים מסיימים את מסעם המאומץ המשותף, כשהם חווים את הפרידה והאובדן מחד, וחולקים התרגשות משותפת מההישגים ומהקשר האמיץ שנרקם ביניהם, מאידך. בפועל, סיום טיפול לובש פנים רבות ומגוונות, חלקן מפתיעות, ומפגיש את המטופל והמטפל באופן בלתי נמנע גם עם חוסר המושלמות של עצמם, של זולתם ושל הטיפול. 

נכיר את ההתייחסויות התיאורטיות לסיום טיפול בהיסטוריה הפסיכואנליטית החל מפרויד ופרנצי, דרך האופן בו תיאוריות יחסי אובייקט האירו את ההתרחשויות התוך נפשיות של המטופל בזמן פרידה, ונתוודע לתרומתה של הגישה ההתייחסותית בת זמננו, להבנת הדינמיקה האינטר-סובייקטיביות בסיום טיפול, שבה נוטלים חלק היבטים לא-מודעים של המטופל והמטפל, לעתים באמצעות אנאקטמנט משותף.

נעסוק בהשתמעויות הקליניות של הבנותינו לגבי המאפיינים היחודיים והאתגרים של שלב סיום הטיפול.

ניעזר בדוגמאות קלינית מהספרות הפסיכואנליטית ומניסיונם של המשתתפים בסדנה, וכן נשאב השראה מסיפורי פרידה בספרות ובקולנוע.

 

 

 

 

 

 

האמת והשקר שמספרת הפרברסיה - מרגי קפלינסקי

בסדנא נעסוק בנושאים הנראים לכאורה מעולמות תוכן שונים, הפרברסיה והאמת.

נלמד את הגישות השונות להבנת הפרברסיה במשמעותה הנרחבת לכלל אזורי הנפש  והיחסים.  נשאל האם הפרברסיה היא הפתרון השקרי לאמת שממנה מנסה האדם להימלט? ואם כך האם ישנה אמת פסיכואנליטית? מה מהותה?

שיטוט זה בין עולמות שונים אלה, בין האמת לסטיה, בין הידיעה לאי הידיעה יוביל אותנו לחשוב ולהבהיר את המתרחש בעולמם של פציינטים הלכודים בעולם של יסורים שהחזרה הכפייתית שולטת בהם. את אלה המפצלים ומשליכים באופן מתעתע וחמקמק.

נקרא ונלמד את התיאורטיקנים פרויד, קליין, ביון, מלצר, מסעוד חאן ורחל בלאס. כמו כן הצגות המקרים  שתביאו ימחישו ויחדדו את ההבנות התיאורטיות והקליניות.

פסיכותרפיה פסיכואנליטית של הילד - צ'לה בניה

בסדנה ננוע בין שני צירים; ציר אחד הוא הילד והמשמעות של המשחק בעולמו. הציר השני הוא ההורים והמקום שהילד תופס בלא מודע שלהם. נעסוק בשאלה המורכבת כיצד אנו פוגשים ועובדים עם ההורים של הילד בטיפולנו. הסטודנטים יתבקשו להביא דוגמאות מהתנסותם. נדון במקרים הקליניים ונקרא בטקסטים ספרותיים.  

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>