• ראשי
 • פסיכולוגיית העצמי והמעשה הטיפולי

  פסיכולוגיית העצמי

  והמעשה הטיפולי א ב

   לימודי תעודה תלת שנתיים - במתכונת חדשה!

  במסגרת הלימודים המתקדמים בפסיכותרפיה

  ראש המסלול: ד"ר גבי מן

   

   

  מסלול לימודי המשך בפסיכולוגיית העצמי משנה פניו, ומציע תכנית לימודים מתקדמים חדשה החל משנה"ל תש"פ. במתכונתו החדשה, המסלול הינו תכנית תלת שנתית, אשר תפתח אחת לשלוש שנים. מטרת התוכנית היא לאפשר ללומדים בה להתעמק בתיאוריה ובקליניקה על פי גישת הפסיכולוגיה הפסיכואנליטית של העצמי מיסודו של היינץ קוהוט ונגזרותיה העכשוויות. התכנית תסייע לתלמידים לגבש עמדה טיפולית המבוססת על עיקרי תיאוריה זו , תוך דיאלוג עם גישות פסיכואנליטיות אחרות.

   

  צוות ההיגוי של המסלול רואה בהתעמקות בהגות התיאורטית של פסיכולוגיית העצמי הזדמנות לנוכחות אנושית שיש עמה השלכות משמעותיות הן למעשה הטיפולי והן למלאכת היום-יום של החיים, פיתוח היכולת האמפתית של המטפל, תרגול לקיחת אחריות שלו ואתיקה אנושית.

   

  השיעורים התיאורטיים, ההדרכות הקבוצתיות, הסמינר הקליני, הסדנאות ועבודת הסיום, כולם מהווים מצע לגדילה והזדמנות לאיסוף מתבונן של ההתנסות כולה.

   

  תכנית הלימודים עבור המחזור שמתחיל את לימודיו בשנה"ל תש"פ 2019/2020:

   

  מבנה תכנית הלימודים:

  הלימודים מורכבים מקורסים עיוניים, הדרכות קבוצתיות, סמינרים קליניים, סדנאות ויתקיימו בימי חמישי בין השעות 19:45-14:15.

  הסמינר הקליני אחת לסמסטר יתקיים באותו יום בין השעות 21:30-20:00.

   

  1. קורסים עיוניים:

  בכל סמסטר יתקיימו 2 קורסים עיוניים,  סה’'כ 12 קורסים להשלמת הלימודים.

   

  2. הדרכות קליניות שבועיות:

  הדרכות שבועיות תתקיימנה בקבוצות של 6-5 משתתפים, בהנחיית מדריך מצוות התוכנית. בהדרכות יביאו התלמידים את עבודתם הטיפולית השוטפת לדיון ולהתייעצות. המדריכים יתחלפו אחת לשנה.

   

  3. סמינר קליני: 

  אחת לסמסטר יתקיים מפגש לכלל התלמידים, המורים והמדריכים בהנחיית ד"ר גבי מן. בכל מפגש ישמש מקרה קליני של אחד התלמידים כבסיס להארת הסוגיות התיאורטיות הנלמדות. פורום זה ייחודי למסלול לימודי פסיכולוגיית העצמי בהיותו במה לחקירה משותפת של המורים, המדריכים והלומדים של סוגיות קליניות שונות.

   

  4. סמינר  "התהוות המטפל":

  בשנה א' יתקיימו ארבעה מפגשי סמינר התהוות, בין השעות 15:45-14:15. בימים אלה לא תתקיימנה הדרכות. המפגש ייוחד להרחבת תודעת המטפל, והתהוותו כמטפל בגישת הפסיכולוגיה הפסיכואנליטית של העצמי כמו גם  לטיפוח מסגרת להתהוות הקבוצה הלומדת. 

   

  5. סדנאות בין הסמסטרים:

  לכלל התלמידים, תתקיים סדנא בכל שנה במרחב הזמן בין שני הסמסטרים ובסוף השנה. הסדנאות תתמקדנה במגוון נושאים: טיפול בילדים, קשר גוף-נפש חלומות ועוד. חלק מהסדנאות תהיינה מוקדשות לפגישות בסקייפ עם מטפלים מובילים בפסיכולוגיית העצמי בעולם. מטרת פגישות אלו תהייה לאפשר ללומדים להכיר את הקהילה המקצועית הבינלאומית.

   

  סגל המורים והמדריכים:

  דלית אבן, אלדד אידן, היילי אלון, ד"ר אשר אפשטיין, גליה אריאלי, ד"ר ארז בנאי, חוה ברוך, אורנה גלס, אורנה גפני, אריה גרין, אסתי דינור, שלומית הבר-מושיוב, דפנה הומינר, תמר זיידמן, מיכל חזן, אמינה טייבר, ד"ר עפרה כהן פריד, ד"ר גבי מן, אורית נוה, ד"ר יורי סלע, מיקי פטרן, ענת פרי, קלאודיה קוגן, רענן קולקה, רחל קלע, ד"ר אלי קריצ'מן, רינת רב-הון,  איריס גבריאלי-רחבי, רות שוודרון, אורלי שושני, טלי תמיר-אורון.

   

  הדרישות לקבלת תעודה: 

  בשלוש שנות הלימוד, בנוסף לקורסים והסמינרים נדרש:

  1. החזקה של לפחות שלושה טיפולים פעילים מונחים על ידי פסיכולוגיית העצמי לכל אורך תקופת הלימודים.
  2. הצגת מקרים טיפוליים בסמינרים הקליניים.
  3. הגשת עבודת גמר המכילה סיכום-טיפול ודיון תיאורטי המבוסס על גישת הפסיכולוגיה הפסיכואנליטית של העצמי.
  •  הלימודים בכל סמסטר יוכרו רק אם התלמיד השתתף בלפחות 75% של שעות הלימוד ושילם שכר לימוד כנדרש.

   

  לעומדים בדרישות אלו תוענק תעודה על סיום הלימודים:

  בפסיכולוגיית העצמי והמעשה הטיפולי

   

  *****

   

   

  ההרשמה לשנה"ל 2019/2020 הסתיימה.

   

  הרשמה למחזור הבא מיועדת להיפתח באפריל 2022

  לשנה"ל תשפ"ג 2022/2023.

   

  אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
  אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
  UI/UX Basch_Interactive