אודות הלימודים לתואר שלישי PhD - בשיתוף המדרשה לתארים מתקדמים

לימודים אלה מוצעים במסגרת משותפת של התכנית לפסיכותרפיה, מרכז אקדמי ללימודי המשך ברפואה והמדרשה לתארים מתקדמים בפקולטה לרפואה.

לימודים לתואר שלישי PhD - בשיתוף המדרשה לתארים מתקדמים

 

לימודי תואר שלישי (PhD

במסגרת משותפת  של התכנית לפסיכותרפיה -

מרכז אקדמי ללימודי המשך ברפואה,

והמדרשה לתארים מתקדמים, הפקולטה לרפואה

 

ראשי יחידת הדוקטורט מטעם התוכנית לפסיכותרפיה: פרופ' אורי הדר וד"ר חגי מעוז

 

 

כללי:

תוכנית הדוקטורט המשותפת של התוכנית לפסיכותרפיה והמדרשה לתארים מתקדמים הוקמה מתוך אמונה עמוקה בהיותה של הפסיכואנליזה תחום ידע אשר ראוי ומתאים למחקר אקדמי תיאורטי, אשר פועל ומתקיים מתוך ממשק עם תחומי ידע רבים אחרים, ובעל פוטנציאל משמעותי לתרום להם ולהיתרם מהם באופן הדדי. מתוך כך, התוכנית מיועדת לכתיבת עבודות דוקטורט תיאורטיות אשר תוקדשנה לחקר הפסיכואנליזה וממשקיה. מטרתה הינה ליצור מרחב למחקר אקדמי תיאורטי-מושגי מעמיק ומקיף בקורפוס הידע והחשיבה הפסיכואנליטיים והפסיכו-דינאמיים, תוך שימת דגש על הממשקים ההדדיים המתקיימים בין תחום זה לבין דיסציפלינות וגופי-ידע מתחומים נוספים כגון מדעי הרוח, החברה, החיים, הטכנולוגיה והאמנויות. התוכנית מיועדת ליצור חידושים בפסיכואנליזה, המתבטאים בחשיבה מחקרית מחדשת בעלת השלכות תיאורטיות ופרקטיות.  

 

רציונאל:

קיים צורך הולך וגובר בקרב העוסקים בטיפול נפשי פסיכואנליטי/פסיכודינאמי, במסגרת אקדמית מתאימה שתהווה קורת גג להעמקה ולהרחבה של תחומי הידע בנושאים אלה ותאפשר ליצור עבודות מחקר תיאורטיות בתחום הפסיכואנליזה וממשקיה. הלימודים המוצעים מציעים לכך מענה במסגרת אקדמית ללמידה לתואר שלישי (PhD) בתחומים אלה. מאחר שהתוכנית לפסיכותרפיה מהווה היום את הגוף הגדול והמקצועי ביותר בארץ ללימודי תעודה בפסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית, הרי שטבעי שהיא תהיה שותפה מרכזית בגיבושם של לימודים אלה במסגרת המדרשה לתארים מתקדמים.  

 

אוכלוסיית היעד:

התוכנית מיועדת לפסיכיאטרים (MD), פסיכולוגים (MA), ועובדים סוציאליים (MA), בעלי תואר שני עם תזה.*

עדיפות תינתן לאלה אשר סיימו את לימודי התעודה בתוכנית לפסיכותרפיה באונ' תל-אביב, או בתוכנית דומה בתכניה ובהיקפה המוכרת על ידי האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה.

התוכנית נפתחת אחת לשנתיים, והינה אקדמית גרידא, משמע, אינה מעניקה ללומדים בה ולבוגריה כול הכשרה מעשית לעסוק ( (practice בפסיכואנליזה. כמו כן יודגש שמדובר בעבודות תיאורטיות (בשונה מעבודות אמפיריות, איכותניות).

 

קבלה לתוכנית:

בהתאם לדרישות המדרשה לתארים מתקדמים, התוכנית לפסיכותרפיה, ובכפוף לראיונות קבלה. 

על כל תלמיד/ה אשר רוצה להגיש מועמדות לשלוח:

  1. קורות חיים אקדמיים.
  2. תקציר ראשוני של הרעיון לעבודות הדוקטורט, בן 2-3 עמודים, אשר מציג את נושא המחקר שהמועמד/ת מבקש/ת לחקור, את שדות הידע שבהם המחקר יעסוק, ואת התרומה האפשרית של המחקר. מדובר בניסוח ראשוני ובלתי מחייב, שמטרתו הינה בעיקר להציג את הכיוון הכללי ואת אופן החשבה אודותיו.
  3. שני מכתבי המלצה – מכתבי המלצה אלה צריכים להתייחס לכישורים האקדמיים של המועמד. 
  4. תקציר של עבודת הגמר לתואר מוסמך
  5. גיליון ציוני תואר שני
  6. במידה ולמועמד יש פרסומים קודמים כלשהם, יש לצרפם.

 

מבנה ההנחיה:

צוות ההנחיה כולל מנחה ויועץ. על המנחה להיות חבר סגל באוניברסיטת תל-אביב מדרגת מרצה בכיר ומעלה. על היועץ להיות מורה או מדריך מתוך כלל המורים והמדריכים של התוכנית לפסיכותרפיה באונ' תל-אביב.

בנוסף, במהלך השנתיים הראשונות ללימודים מתקיים סמינר דוקטורנטים דו-שבועי, בהנחייתם של פרופ' אורי הדר וד"ר חגי מעוז. כמו כן, מתקיימים שש פעמים בשנה מפגשי קולוקוויום לכול תלמידי התוכנית בריכוזה של ד"ר רינה לזר. ההשתתפות במפגשי הסמינר ומפגשי הקולוקוויום היא חובה. 

 

תהליך כתיבת העבודה:

במהלך השנה הראשונה מתבקש/ת כל תלמיד/ה לגבש הצעת מחקר שתוגש לוועדה מלווה לשיפוט. הוועדה המלווה כוללת את מנחה העבודה, יו"ר ועדה מתוך אוניברסיטת תל אביב וחבר ועדה נוסף מאוניברסיטה אחרת, אשר פוגשים את התלמיד/ה לאורך המחקר מספר פעמים ומלווים את תהליך הכתיבה: עם הגשת ההצעה, במהלך הכתיבה ולקראת סיום כתיבת המחקר והגשתו לשיפוט סופי על ידי שני שופטים שאינם מכירים את המועמד והעבודה עד כה. מי שלא הצליח לגבש את ההצעה במהלך השנה הראשונה זכאי לסיימה במהלך שנת הלימודים השנייה.

עד תום ארבע שנות לימוד הציפיה היא שניתן יהיה להגיש עבודת דוקטורט שלמה לשיפוט, בהינתן שחובות הלימוד הושלמו.

 

 

*במקרים חריגים תינתן אפשרות להגשת מועמדות לבעלי מקצועות טיפוליים אחרים, בעלי תואר שני עם תזה.

 

לפירוט הלימודים בתרגום לאנגלית: Ph.D. Studies in Psychoanalysis and it’s interfaces  >>

 

 

*****

 

 

ההרשמה לשנה"ל 2023/2024 הסתיימה.

הרשמה למחזור הבא מיועדת להיפתח בנובמבר 2024 לשנה"ל תשפ"ו 2025/2026.

 

 

 

 

 

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>