לימודי המשך - לבוגרי מסלול פסיכותרפיה קלייניאנית

 

 

תכנית הלימודים עבור כיתה שמורכבת מתלמידים שהחלו את לימודיהם במסלול בשנה"ל 2014/2015 ומתלמידים שהחלו את לימודיהם במסלול בשנה"ל 2016/2017:

 

שנה ה' ושנה ז' - שנה"ל תשפ"א 2020/2021

 

לימודי ההמשך פתוחים לכל בוגרי המסלול. הלימודים מתמקדים בקריאה מעמיקה של מאמרים ותיאורטיקנים הקשורים בחשיבה הקלייניאנית. בכל סמסטר תתקיים פגישת התהוות עם יעל חנין.
שעות הלימוד של לימודי ההמשך 16:30-19:45.

הרחב הכל
עבודה עם העברה נגדית - קריאה בכתביה של אירמה ברנמן-פיק - חמוטל ענר-ברוק

בקורס נלמד על התפתחות מושג ההעברה-הנגדית בזרם הקלייניאני העכשווי, דרך קריאה יסודית בכמה ממאמריה של אירמה ברנמן-פיק. נקרא את המאמר הידוע ביותר שלה, Working through in the countertransference (1985), בו היא מדגישה את הצורך של המטפל לא רק לקבל השלכות, אלא לעשות עבודה נפשית-פנימית ולהבין כיצד ההשלכות מהמטופל נמצאות באינטראקציה עם העולם הפנימי שלו-עצמו. האהבה של המטפל לעבודתו, הדאגה והאכפתיות שלו כלפי המטופל, באים לידי ביטוי בתהליכים אלה. נקרא גם את מאמר ההמשך Working through in the countertransference revisited (2012), ומאמרים מאוחרים יותר מהשנים האחרונות. לצד אלה נדון בעבודתם של אנליטיקאים שהשפיעו על מחשבתה וכתיבתה (פאולה היימן, רוג'ר מוני-קירל). נשתמש בדוגמאות קליניות שיביאו המשתתפים על מנת לתרגל ביחד את העבודה עם פוקוס על ההעברה-הנגדית כמקור מרכזי להבנת המטופל.

סמסטר א' יום ראשון 16:30-18:00

 

קריאה בהרצאותיה של קליין על טכניקה וכמה מאמרים נלווים - הוגו גולדיוק

הפסיכואנליזה בכלל והקלינייאנית בפרט, מאופיינת בקשר הדיאלקטי שהיא מחזיקה בין התיאוריה לבין הפרקטיקה. אחת מאתגרת ומזינה את השנייה. בסמינר זה נעקוב אחרי הרצאותיה של קליין משנות 1936 ובסמינר שנתנה ב1958. נאמנה למטרה המרכזית של חקירת הלא מודע, נתמקד באופן בו היא משלבת בין מושגים מרכזיים כגון העברה, אני עליון, חרדה, אהבה ושנאה, העברה נגדית ועוד לבין דוגמאות קליניות וטכניקה.ניתן מבט ייחודי למטופל  ש"קשה להגיע אליו" ולבו זמניות של תפקודים מנטלים שונים באותו מטופל.

סמסטר א' יום ראשון 18:15-19:45

סדנה קלינית - אירמה ברנמן-פיק

בחופשת הסמסטר אירמה ברנמן-פיק תיתן סדנה קלינית בזום בהמשך לקורס שיינתן בסמסטר א' על "קריאה בכתביה של אירמה ברנמן-פיק".

סדנה מרוכזת - מועד הסדנה יפורסם בהמשך.

קריאה בכתבי מלצר - רות וינברג

הקורס יעסוק ב״מלצר המוקדם״.  

בשיעורים נתמקד בעיקר במה שכתב בין השנים 1967-1975 ונקרא ביחד קטעים מתוך הספר התהליך הפסיכואנליטי וחקירות באוטיזם

סמסטר ב', יום ראשון 16:30-18:00

על עיוורון וחשיכה ומפגש עם האמת הנפשית (קורס המשך) - ד"ר גילה לנדאו

בקורס ההמשך שלנו, נייחד את המפגשים לדיאלוג על עיוורון, חשיכה ומפגש עם  שאלת האמת  הנפשית והשקר, הן מזווית המבט של המטפל והן מזווית המבט של המטופל. נתמקד בנקודות המבט העיוורות של שני השותפים. נקרא ביחד מאמרים ואת רשימת המקורות אשלח לפני תחילת הסמינר. הפעם נשלב הצגת שעות טיפוליות מעבודתכם, כך נוכל לחבר בין התיאוריה לקליניקה ונלמד מן הניסיון.

סמסטר ב' יום ראשון 18:15-19:45

(סדנה מרוכזת)

"אני עליון - אוהב או אויב ומה שביניהם" - על התפתחות הסופראגו והמשמעויות השונות שלו בחיי הנפש - ענת טלרנט ומרגי קפלינסקי

הסופראגו הינו החלק המפותח  ביותר שבין הסטרוקטורות המרכיבות את אישיותנו .הינו תוצר של הפנמת   ערכיהם של הדמויות ההוריות  האקטואליות  ההיסטוריות וערכי התרבות .  הוא המצפון, המוסר ,והחלקים "הנעלים" של בני אנוש.  יחד עם זאת שורשיו נטועים באיד, ועל כן מאפייניו   דומים לשלו,  והם פרימיטיבים וייצרים .בספרות  הפסיכואנליטית נמצא את האבחנה  והדיון  מה בין הסופר אגו לאגו אידאל . זה האחרון הוא המודל  והאידאל  אליו אנו שואפים, והראשון הינו  הפונקציה השופטת ,ועל כן יכול שיהיה  לרודן אכזר- מעניש , מענה, רודפני ואף סדיסטי.

הסופר-אגו מגלה עצמו פעמים רבות באופן מבלבל, ואיננו יודעים האם הוא בשרות החלק האוהב או בשרות האויב האם הוא בשירות דחף החיים או דחף המוות.

נסקור  בסדנא את התפתחות הסופראגו וגילגוליו דרך כתיבתם של פרויד , קליין ומלצר.

סדנה מרוכזת - מועד הסדנה יפורסם בהמשך.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive