הרציונל העומד בבסיס התכנית

 

הרציונל העומד בבסיס תכנית הליבה בפסיכותרפיה פסיכואנליטית אינטנסיבית - טיפול בהפרעות קשות

 

התיאוריה הפסיכואנליטית גורסת שלא רק גורמים מבניים גנטיים וביולוגים מעצבים את אישיותו של האדם ושקיימים גורמים מרכזיים נוספים. גורמים אלה כוללים בין היתר את חווית הלידה, טיב ומידת ההתאמה של היחסים המוקדמים שנוצרים בין התינוק לדמויות ההוריות, התמודדות עם חסכים, אבדנים, מוות וחוויות טראומטיות. חוויות קריטיות אלה, הנחוות במסגרת מערכות היחסים המשפחתיות, מניחות את התשתיות הנפשיות להתפתחות אישיותו של האדם, ומהוות את הבסיס הלא מודע להתפתחות המיניות, האהבה, השנאה, היצירתיות, הביטחון הערך העצמי ואופי מערכות היחסים הנוצרות עם הזולת. לעיתים קרובות התשתיות הנפשיות הלא מודעות האלה, עומדות בבסיס המצוקות הנפשיות שדוחפות את האדם לבקש עזרה וטיפול.

 

הפסיכותרפיה הפסיכואנליטית האינטנסיבית והממושכת (שבדרך כלל נמשכת מספר שנים) מהווה הזדמנות לזהות ולעבד את הרגשות, הפנטזיות, הקונפליקטים, החסכים והטראומות שנמצאים בבסיס המצוקות הנפשיות שבעטיין הגיעו המטופלים לטיפול.

משך הזמן הארוך של הטיפול, הקביעות והתדירות הגבוהה של הפגישות, מאפשרים את התפתחותם של יחסי העברה עמוקים בין המטופל למטפל אשר מושפעים ומעוצבים אף הם במידה רבה על ידי תשתית לא מודעת זו, שהתעוררותה מחדש בקשר הטיפולי מעניקה למטפל ולמטופל מרחב חשוב וייחודי לחוות ולהכיר מקרוב את פניה השונים, לעבד ולשנות אותם.

 

העבודה הטיפולית הנעשית במסגרת הפסיכותרפיה הפסיכואנליטית האינטנסיבית והממושכת היא קשה, מורכבת וסבוכה, ולפרקי זמן גם מתסכלת ומתישה, אך כאשר היא מצליחה, היא מספקת חוויה משמעותית ומכוננת שמובילה לשינויים מרחיקי לכת בכל תחומי חייהם של המטופלים.

 

הצלחת הטיפול תלויה באפשרות  לתת לתהליך הטיפולי הארוך והסבוך למצות את מלוא הפוטנציאל הגלום בו עד תומו. בנוסף הצלחת הטיפול באוכלוסיית מטופלים ייחודית זו, תלויה גם בקיומה של תשתית תמיכתית מגובשת הן למטופלים והן למטפלים. עבור המטופלים התשתית כוללת את מערך הטיפול הכוללני המוצע על ידי המרכז לבריאות הנפש (ליווי פסיכיאטרי ופסיכו סוציאלי, חדרי מיון ומחלקות אשפוז), ועבור המטפלים התשתית התמיכתית כוללת שילוב של לימוד תיאורטי, הדרכה קלינית פרטנית וסמינר קליני קבוצתי שיינתנו להם במסגרת התכנית לפסיכותרפיה.

לאור זאת תוכנית הלימודים מציעה פריסה מקיפה, שיטתית ומעמיקה של ההתפתחויות התיאורטיות  והקליניות בתחום הפסיכותרפיה הפסיכואנליטית ככלל, וזו הרלבנטית לפסיכותרפיה אינטנסיבית וממושכת באוכלוסיית מטופלים ייחודית זו בפרט, ותכלול קורסים עיוניים, סמינרים קליניים (בקבוצות הדרכה) והדרכה פרטנית.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive