מיניות והיקשרות: מחלוקת בלב בחשיבה הפסיכואנליטית

מיניות והיקשרות: מחלוקת בלב החשיבה הפסיכואנליטית א ב ג  

 

שילי ורדימון*

 

 

א. הלימודים מיועדים לפסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים העוסקים בבריאות הנפש, שהנם בוגרי תכנית הכשרה בפסיכותרפיה באוריינטציה פסיכואנליטית, בהיקף ובתכנים המקבילים לאילו של התכנית הבסיסית התלת שנתית  באוניברסיטת תל אביב או שהנם בכירים בתחום, 7 שנות ניסיון לפחות, לאחר סיום ההתמחות.

 

ב. הלימודים יתאפשרו למטפלים (MA) ממקצועות טיפוליים נוספים, שהנם בוגרי תכנית הכשרה בפסיכותרפיה באוריינטציה פסיכואנליטית, בהיקף ובתכנים המקבילים לאילו של התכנית הבסיסית התלת שנתית באוניברסיטת תל אביב, ושעוסקים בתחום הטיפולי.

 

ג. הלימודים מיועדים גם לבוגרי תכניות הלימוד בגישות פסיכודינמיות בעבודה עם מבוגרים/ילדים ונוער בתכנית לפסיכותרפיה, אוניברסיטת תל אביב.

 

 

הקורס יבקש להתחקות אחר הסוגיה המורכבת של הדיון הפסיכואנליטי במיניות דרך הפריזמה של שאלת התפתחותה בנפרד או במשולב עם מערכת ההיקשרות (attachment).

פריזמה זו כוללת בתוכה את השאלה האם המיניות נטועה תמיד בהקשר של היחס לאובייקט או לא. כמו כן, היא כוללת בה את הדיון במיניות מתוך שפה של one-person psychology  ו two-person psychology.

 

בין הסוגיות בהן יתמקד הקורס:

1. שפת הדחף מול פרדיגמת יחסי האובייקט כיצד אנו מבינים את התפתחותנו, את מה שמניע אותנו והתפקיד של המיניות בשאלות אלה.

2. הפיתוי: הפחד מפני עמדה טיפולית פתיינית כניצב בצומת שבין מיניות להיקשרות. מחשבות אודות סוגי פיתוי שונים והאופן בו הם מפעילים מימדים של מיניות ו/או היקשרות ביחסים הטיפוליים.

3. מיניות במציאות התוך-נפשית והבינאישית.

4. בלבול השפות והעצמי המרובה.

בין ההוגים שבכתביהם נדון יהיו: פרויד, פרנצי, באליאנט, קרנברג, לפלנש, סטולר, אנדרה גרין, רות שטין, פונגי, סטיבן מיטשל, ג'ודי מסלר דיוויס, ג'סיקה בנג'מין, גלית אטלס ומיוריאל דימן.

 

קורס סמסטריאלי, סמסטר א', ימי ג' בין השעות 17:00-18:30.

 

להורדת טפסי ההרשמה לקורס  >>

 

 

 

 
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive