קורסי חובה - שנה ג' - תכנית הליבה

שנה ג' - שנה"ל תשפ"א 2020/2021

הרחב הכל
מושגי יסוד בחשיבה התייחסותית - ד"ר מומי ביינארט

מטרת הקורס היא להכיר את מושגי היסוד והישומים הקלינים של הגישה ההתייחסותית.  בקורס יוצג הרקע להתפתחות הגישה ההתייחסותית כתיאוריה ביקורתית, והאופן בו הביאה הביקורת לקריאה מחודשת של מושגי יסוד בחשיבה האנליטית. יוצגו רעיונות מרכזיים כמו ״פסיכולוגיה של שני אנשים״, השדה האינטרסובייקטיבי, השפעה והשפעה הדדית בטיפול, טכניקה בגישה  התייחסותית ועוד. נעסוק בתפיסת הלא מודע בגישה ההתיחסותית ובתפקיד החשוב שיש לדיסוציאציה ואנקטמנט בפיענוח האזורים הלא מנוסחים של הנפש.

בקורס נקרא מכתביהם של לו ארון, ג׳סיקה בנג׳מין, ג׳ודי דייויס, ארוין הופמן, סטיבן מיטשל.

סמסטר א' ימי שני, בין השעות 16:30-15:00

 

השימוש במטפל - דיאלוג בין גישות - חנה וקשטיין

השאלה "מה עובד בטיפול" (ומה לא) עומדת במרכז השיח המקצועי שלנו כמו גם במוקד ויכוחנו הנסערים לעיתים. הקורס ידון בדיאלוג בין הגישות מנקודת מבט תיאורטית-קלינית של "השימוש במטפל" (בהשראת ויניקוט אך בהגדרה רחבה יותר), והתמקמותו במרחב הטיפולי כ״אובייקט״ ו/או כ״סובייקט״ של טרנספורמציה. המודלים השונים  –  מודל הדחף הפרוידיאני, מודל יחסי האובייקט הקלייניאני, פסיכולוגיית העצמי של ויניקוט ולהבדיל של קוהוט והגישה ההתייחסותית – יוצגו במהלך הסמסטר על ידי אנשי מקצוע המזוהים עמם. הדיון בסוגיית השימוש במטפל ובטיפול יערך מנקודת מבטם האישית והתיאורטית, בהתבסס על ניתוח חומר קליני שיובא על ידי משתתפי הקורס (מורים ותלמידים).

סמסטר ב' ימי שני, בין השעות  16:30-15:00

מפגשי כיתה באמצע ובסוף השנה

פעמיים בשנה, שבוע לאחר סיום הסמסטר הראשון ושבוע לאחר סיום שנת הלימודים, יערכו מפגשים בני שלוש שעות של כל שנתון עם הטיוטור שלו וחבר ועדת הוראה נוסף.

מטרת המפגשים היא לאפשר חשיבה, התבוננות ושיתוף בחוויית הלמידה, הן זו האישית של כל תלמידה ותלמיד, והן ככיתה לימודית המתפתחת יחד.

 

מועדי המפגשים:

 

מפגש אמצע השנה: יום שני, 25/01/2021  בין השעות: 20:00-17:00

 

מפגש סוף השנה:    יום שני, 21/06/2021 בין השעות: 20:00-17:00

 

הטיוטורים הם:  

שנה א': ד"ר שלומית ידלין-גדות

שנה ב': ד"ר חגי מעוז

שנה ג': ד"ר חגי הררי

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive