תחומי לימוד

עודכן: 10.03.2022
לימודים פרה קליניים / קליניים

לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו על שם התכנית:

 
 

מטרת הקורס להביא להתעדכנות במקצועות הרפואה החשובים לעבודת הרופא הכללי.  מתן דגש לחידושים ברפואה ועדכון בנושאים קליניים, אבחוניים וטיפוליים תוך התייחסות להיבטים המעשיים בעבודה הרפואית.

התכנית מהווה חלק מסילבוס ההתמחות, מתוך מגמה לכיסוי שיטתי של הנושאים המרכזיים למתמחה באונקולוגיה.

התכנית תעסוק בהעמקת הידע באורתופדיה תוך כדי הצגת מקרים הנמצאים במיינסטרים על מנת שתתאפשר למידה מרבית

התכנית עוסקת בהרחבה והעמקת הידע ברפואת אף, אוזן וגרון, בכירורגיה של האוזן ושל הראש והצוואר ובתחומי רפואה משיקים. הלימודים יותאמו לרמת המתמחה ויכללו ידע תאורטי ומעשי כהכנה לקראת מבחני ההסמכה הבודקים ידע, יכולת אנליטית, חשיבה קלינית ויכולת קבלת החלטות ומבוססים על הסילבוס וספרי הלימוד שהוגדרו על ידי המועצה המדעית.

התכנית תעסוק הוראת היסודות של אנדוקרינולוגיה מערכת הרביה והפריון עם דגש קליני במידע העדכני ביותר, שחלקו לא נמצא בספרי הלימוד, אך מיושם ביחידות ובמרפאות העוסקות בפוריות.

התכנית תעסוק בהקניית ידע במחלות גיל הזקנה והתפתחותן, מאפיינים ביולוגיים ודמוגרפיים, סקירת מחלות חריפות וכרוניות בגיל הזקנה, הפתולוגיה והטיפול בגיל זה, הקניית גישה שיקומית ותפקודית, התאמת הלימוד לדרישות הסילבוס של המועצה המדעית למתמחים ברפואה גריאטרית, ריענון הידע (Update) והצגת מקרים על-ידי מחלקות גריאטריות שונות, כולל דיון וסקירה.

סמסטר א' נועד להקנות ידע בדימות ראש צוואר וטיפול נוירורדיולוגי פולשני.

סמסטר ב' נועד להקנות ידע בדימות מערכת העיכול על כל היבטיו.

התכנית תעסוק בהקניית מידע קליני עדכני, אספקטים בסיסיים, טכנולוגיים, אבחוניים וטיפוליים בשיטות חדישות ברפואה גרעינית.

התכנית תעסוק בעדכון הידע הבסיסי והקליני בדרמטולוגיה.

בתכנית כל פגישה תוקדש לנושא או נושאים מרכזיים בהרדמה וטיפול נמרץ או לשטחים נלווים, בכוונה לכסות את הידע הבסיסי והעדכני. הפגישה תהיה מורכבת מהרצאה, הצגת מקרים, דיון על ידי מומחים ומתמחים.

תכנית הלימודים תכלול תחומים חשובים בנוירולוגיה עם עדכונים וחידושים בתחום.
​השנה נבחרו מספר נושאים לדיון כאשר כל נושא יכלול כ3-4 הרצאות שונות שישלבו מקרים קליניים, שאלות משלב א ושאלות משלב ב.

הקניית ידע בפסיכיאטריה ובמדעי היסוד בפסיכופתולוגיה ובפסיכותרפיה

התכנית תעסוק בפיתוח היכולת האבחנתית בתחומים השונים של הפתולוגיה, תוך מתן דגש לקורלציה הקלינית, לאבחנה המבדלת ולשימוש בבדיקות עזר. התוכנית מוכוונת להגברת ההיכרות עם מגוון רחב של אבחנות, רכישת ניסיון אבחנתי מעשי עם דגש על הכנה לבחינות שלב ב'. 

התכנית תעסוק בהקניית ידע מתקדם במצבים דחופים ברפואה לרופאים העוסקים ברפואה דחופה.

התכנית תעסוק בהקניית ידע קליני ותיאורטי בנושאים של התפתחות נורמלית של הילד והמתבגר, פסיכופתולוגיה של הילד והמתבגר ושיטות טיפול.

התכנית תכלול שילוב של הרצאות מקוונות והרצאות אינטראקטיביות - בהן הנושאים יילמדו באמצעות פתירת שאלות משותפת בדומה לבחינה. הלימודים יתבססו על הספר Harrisons principles of internal medicine - מהדורה 20.
​ידונו נושאים נבחרים אשר מהווים חלק משמעותי מהחומר לבחינה ולכן מומלץ לקרוא את הפרקים הרלוונטיים טרם ההרצאות. 

מטרת התכנית הינה לספק התפתחות רפואית מתמשכת ברפואת ילדים.

מטרת הקורס הינה לתת למתמחים ברפואת ילדים מסגרת לימודית מסודרת, יחד עם הכוונה ומתן דגשים לגבי הנושאים המרכזיים הנשאליaם בבחינה.  נוסף על זאת, הקורס מאפשר התנסות בפתרון שאלות המדמות את המבחן שעליהם לעבור. 

התכנית תעסוק בהרצאות עדכון בנושאים שכיחים בהם עוסק רופא הילדים הראשוני בקהילה. מטרת הקורס היא להקנות לרופא הילדים הראשוני כלים להתמודדות עם בעיות שכיחות בנושאים הללו.  

במשך שנת הלימודים האקדמית נערכות פגישות קליניות חודשיות של מחלקות העיניים המסונפות לפקולטה לרפואה ושל מחלקות עיניים אורחות. במסגרת פגישות אלו מובאים לדיון מקרים מיוחדים ומתקיימים דיונים אינטראקטיביים, המאפשרים לרופאי העיניים ללבן את שיטות האבחון, הניתוח והטיפול החדשניים ביותר בתחום הנדון. בכל מפגש מוצג מאמר השנה בכל פעם בתחום אחר ברפואת עיניים ע"י אחד הרופאים המובילים בתחום הנבחר.

התכנית תעסוק בהגדרת תחומי העבודה וההתמחות ברפואה פיזיקאלית ושיקום וממשקים עם גורמים אחרים המעורבים בטיפול כולל העמקת ידע בתחומי מיצוי הזכויות של מטופלים בתהליך שיקומי, העמקת הידע וההבנה באבחון והתערבויות טיפוליות בשיקום חולים עם מחלות ופציעות אורתופדיות

לימודים מתקדמים

לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו על שם התכנית:

שיפור הידע, המיומנות והמקצועיות של העוסקים בתחום האולטרה-סאונד במיילדות וגינקולוגיה.

מטרת התוכנית ללימודי תעודה היא להוביל לקראת התמחות בתחום של "פסיכיאטריה של גיל הפריון" מטעם המועצה המדעית כפי שקיים במדינות רבות בעולם ולאפשר לרופאים ואנשי מקצוע לא רפואיים המעוניינים בכך, לעבור את מסלול ההתמחות בארץ בלי צורך לנסוע למרכזים ייעודים בחו"ל.

התכנית תכלול הצגת עדכונים בתחום הסוכרת ונושאים נוספים שלא כוסו במלואם בקורס הבסיסי; העמקת הידע והשימוש בטכנולוגיות השונות בסוכרת, CVOT, טלמדיסן, קווי הנחיה ועוד, וירצו בו מטובי המרצים ומהדמויות המובילות בתחום הסוכרת בארץ. 
​הלומדים/ות יקחו חלק פעיל בהעברת Journal Clubs קצרים, ישתתפו בסדנת מנהיגות ולמעוניינים יינתנו כלים והדרכה לביצוע פרויקט במרפאותיהם. 

התכנית תעסוק בהקניית ידע קליני ותיאורטי בפסיכיאטריה של הזקנה (פסיכוגריאטריה) ותחומים סמוכים (גריאטריה, נוירולוגיה, רווחה ומשפט).

בבסיס הקורס עומדת התובנה שלשינויים הביולוגים המתרחשים בגיל המעבר קיימת השפעה משמעותית על מכלול גוף-נפש-רוח של האישה בתקופה זו. 

תכנית לימודי תעודה שנה א' במתכונת מקוונת בזמן אמת.

 
 

התכנית תעסוק בהקניית ידע בתחומים המגוונים של רפואת הספורט, ולהכשיר כוח-אדם מיומן למתן המלצות לפעילות גופנית לכלל האוכלוסייה, למעקב ולטיפול בספורטאים וכן לביצוע הדרישות של תקנות חוק הספורט. 

במשך שנת הלימודים האקדמית נערכות פגישות קליניות חודשיות של מחלקות העיניים המסונפות לפקולטה לרפואה ושל מחלקות עיניים אורחות. 
במסגרת פגישות אלו מובאים לדיון מקרים מיוחדים ומתקיימים דיונים אינטראקטיביים, המאפשרים לרופאי העיניים ללבן את שיטות האבחון, הניתוח והטיפול החדשניים ביותר בתחום הנדון. 
​בכל מפגש מוצג מאמר השנה בכל פעם בתחום אחר ברפואת עיניים ע"י אחד הרופאים המובילים בתחום הנבחר. 

לימודים בין-תחומיים

לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו על שם התכנית:

התכנית תעסוק בהקניה והרחבת הידע הבסיסי והקליני בתחום האימונותרפיה של סרטן, תוך שימת דגש על המנגנונים האימונולוגיים והיחסים המתקיימים בין מערכת החיסון והגידול הסרטני, אשר מהווים את הבסיס המדעי לאימונותרפיה של סרטן.

התכנית תעסוק בהקניית ידע תוך דגש על הצד היישומי בשיטות מחקר ובשיטות ביו-סטטיסטיות.

התכנית תעסוק בהקניה והרחבת הידע הבסיסי והקליני על מנגנוני קרישת הדם באדם עם פירוט המחלות השונות בהן קיימת הפרעה במערכת הקרישה.

המרכז ללימודי המשך ברפואה של אונ' תל אביב בשיתוף עם המרכז למחקר קליני וטיפול בקנביס רפואי של מרכז רפואי שיבא, גאים להציג את המחזור הראשון של קורס הרופאים העוסק בהיבטים קליניים בטיפול בקנביס.

הכנית תעסוק בהקניית ידע תיאורטי ובסיסי בהיפנוזה, ויישומו בתחומי הרפואה, רפואת השיניים והפסיכולוגיה.  הכשרת הלומדים כחלק מהדרישות לקראת הבחינה הממשלתית להסמכה לעיסוק בהיפנוזה. מתן חלק מההדרכות הנדרשות כתנאי לגשת לבחינה.

תכנית לימודים במתכונת מקוונת בזמן אמת. הקניית והרחבת הידע והחשיפה בפני אנשי מקצוע אודות טיפול וטיפוח בהפרעות בתפקוד קוגניטיבי ושיפורו. משתתפי הקורס יקבלו הדרכה בעקרונות השיטה, דרכי הפעלתה באופן כללי והתאמתה לבעיות של מטופלים.

השנה מתקיימת שנה ב' של של לימודי התעודה. הכשרת אנשי מקצוע מומחים בתחום הטיפול בטראומה מינית. בניית קשר בין השדה האקדמי לשדה הטיפולי ולימוד קשת רחבה של שיטות טיפול על פני הרצף הטיפולי (מרפאתי, אשפוז יום ואשפוז מלא). 
​התוכנית תתמקד גם בדיסוציאציה כהיבט מרכזי בהתפתחות ובקליניקה של טראומה מינית וטראומה מורכבת. המשגת החוויה הדיסוציאטיבית ומתן כלים לעבודה הטיפולים המעשית. דגש על מתן טיפול מותאם ורגיש תרבות למגוון התרבותי והחברתי הקיים בישראל.

התכנית נותנת מענה לצורך ההולך וגובר בדיאטנים המתמחים בטיפול בסוכרת, בעקבות הרחבת השימוש בטכנולוגיות חדשות ובסוגים חדשים של אינסולין ותרופות.

התכנית תעסוק בסוגיות של כשרות משפטית ואפוטרופסית, יכולת קבלת החלטות, חסרי ישע וכאלה שתפקודם הידרדר, הינן מרכזיות בעשייה הקלינית השוטפת של כל מי שעוסק בזקנה. פעמים מגיעות לשלב בו יש צורך בכתיבת חוות דעת מומחה וחוות דעת אחרות למיניהן המוצגות בפני בית המשפט.

מתן ידע תיאורטי רחב יריעה על מיניות האדם, כולל ראיה רחבה ורב ממדית של ההשפעות ההדדיות של המיניות על התרבות, הזוגיות, החברות והאישיות.

סיוע לאנשי טיפול מהתחומים השונים להתמודד עם נושא המיניות בצורה מקצועית ורגישה. העלאת מודעות עצמית של המשתתפים לעמדותיהם בתחום המיניות, מתוך מטרה לאפשר שיח מקצועי נינוח פתוח ובטוח על מיניות בכל מקום עבודה והקניית מיומנויות להתערבות מקצועית.

התוכנית המתקדמת לטיפול מיני מהווה תוכנית המשך לתוכנית המבוא: מין מיניות ומה שביניהם. היא נוצרה כדי לאפשר למטפלים מיניים ומתמחים בטיפול מיני, בוגרי תוכניות המבוא, המשך העשרה, למידה והתמקצעות בתחום וכדי לתת מענה לצורך בהשתייכות למילייה מקצועי ומפרה.

לימודי מיקרוביולוגיה הם חלק חיוני ללימודי המחלות הזיהומיות ומהווים בסיס לאבחון מעבדתי שלהן. תחום המיקרוביולוגיה מכיל 4 דיסציפלינות: בקטריולוגיה, וירולוגיה, מיקולוגיה ופרזיטולוגיה.
​סמסטר אחרון של לימודי התעודה. תחום המיקולוגיה הרפואית עוסק בתורת הפטריות, כולל גורמי המחלה השונים, אפיונם המורפולוגי, הפיזיולוגי והמולקולארי. כמו כן, הלימודים מהווים בסיס להבנת התהליכים הפתוגניים, האבחנה והטיפול. 

התכנית תעסוק בהקניית ידע, הבנה והכרות עם כלים מעשיים לקידום בטיחות הטיפול הרפואי באמצעות מתודולוגיות של ניהול הסיכונים. ההבנה הרווחת היום היא שעל מנת לקדם את תרבות הבטיחות במערכת הבריאות בישראל, על כל מטפל, כל מנהל וכל עובד במערכת הבריאות, לעבור הדרכה בתחום ניהול סיכונים ובטיחות הטיפול. 

התכנית תעסוק בהקניית ידע וכלים להתמודדות עם הדילמה המורכבת לעת הכרח לכפות אשפוז פסיכיאטרי. התכנית נערכה במשותף על ידי מומחים מתחומי הפסיכיאטריה ,המשפט והקרימינולוגיה במטרה לפתח סינרגיה בתחום בין הרפואה למשפט ונועדה להנגיש ידע בינתחומי בתחום הטיפול הפסיכיאטרי בכפייה.

המרכז האקדמי ללימודי המשך ברפואה והפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב יקיימו גם בשנת הלימודים תשפ"א קורס משותף ומקיף בנושאי רפואה ומשפט.

התכנית תעסוק בהקניית ידע ומיומנות פרקטית בעניין ההיבטים הרפואיים, ההיבטים המשפטיים וההיבטים המנהליים בחיקוקי הביטוח הלאומי והנכים, בנושאי קביעת נכות ודרגת נכות, הערכה תפקודית והערכת כושר עבודה. הדרכה והקניית ידע באשר לכללים החלים לגבי המעמד המשפטי, הסמכויות, החובות והתפקידים של הרופאים בוועדות הרפואיות, לפי הנהלים בוועדות הרפואיות וכן הזכויות והחובות של הנפגעים. 

התכנית תקנה הכשרה במיומנות וידע רב לרופאי הוועדות בביצוע עבודתם ותהיה תנאי חובה לצורך העסקת רופאים בוועדות הרפואיות לרופאים חדשים וותיקים כאחד. חלק מהמפגשים משתלבים עם הקורס הבסיסי של קביעת דרגת נכות בביטוח לאומי.

התכנית תעסוק בהעמקת הידע בטיפול התזונתי בסוכרת על כל היבטיו, תוך התייחסות לסוגים חדשים של תרופות ואינסולין וכן שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. תרגול מיומנויות טיפוליות, קליניות והתנהגותיות בטיפול התזונתי בסוכרת.

התכנית תעסוק בהקניית ידע בסיסי לצד מיומנויות קליניות, מדעיות ומחקריות בתחום הטיפול בהפרעות שימוש בחומרים והתנהגויות ממכרות נדרשת לצוותים רפואיים ופרא - רפואיים.

התכנית עוסקת בהקניית ידע נרחב בתחום רפואת השינה וכלים לטיפול התנהגותי וקוגניטיבי בהפרעות שינה לרבות אינסומניה והפרעות בתזמון שינה בילדים, מתבגרים ומבוגרים.

לימודים תחומיים

לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו על שם התכנית:

לשנות גישה ולעבור מהיבט המצומצם המתמקד הידע הרפואי, להיכרות מעמיקה יותר עם המטופל.  מעבר זה ייעשה תוך שימוש בידע באופן אינטגרטיבי, ובהקנייה של מיומנות של תקשורת, במטרה לשפר את הקשר הבין-אישי של המטפל והמטופל.

הקניית ידע מעמיק ומקיף בפסיכותרפיה פסיכואנליטית לפסיכיאטרים, פסיכולוגים ולעובדים סוציאלים קליניים.

מרכז הוראה לאולטרה סאונד של החברה הישראלית לאולטרה סאונד וגינקולוגיה, במסגרת המרכז האקדמי ללימודי המשך בפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב.
המרכז מקיים קורסים והשתלמויות לרופאים.ות וטכנאים מהארץ ומחו"ל, על מנת להעלות את הרמה המקצועית של העוסקים.ןת באולטרה-סאונד.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>