תואר מוסמך בבריאות הציבור במסלול ניהול מערכות בריאות- מידע למועמדים

ראש המסלול: פרופ' גבריאל חודיק

מרכז אקדמי ויועץ המסלול: ד"ר תומר זיו (zivtome@tauex.tau.ac.il​)

מזכירת התכנית: גב' ליבי מנור (libby10@tauex.tau.ac.il , mazkirutmph@tauex.tau.ac.il)

03-6409040

 

התואר המוענק על ידי התכנית:

מוסמך אוניברסיטה בבריאות הציבור במסלול ניהול מערכות בריאות     

Master of Public Health in Health System Administration

על התכנית

בעידן הרפואה המנוהלת, בה קיים דגש על הצורך בקיצוב והגבלת ההוצאה לבריאות, יותר ויותר אנשי צוות רפואי בכל הדרגות והתחומים נדרשים לידע והבנה בתחומי הניהול. חלקם, משמשים כבר כיום בעמדות ניהול ומעוניינים לשפר את הכלים שבידיהם וחלקם האחר מתכוונים להכשיר עצמם לקראת תפקיד ניהולי או לרכוש ידע על מנת להיות חלק מתהליכי השיפור המתחוללים במערכת הבריאות.

בית הספר לבריאות הציבור שבפקולטה לרפואה, אשר מהווה את הבית הטבעי של כלל צוותי הרפואה, שם לעצמו למטרה לענות על הצורך שנוצר ולתת הכשרה אקדמית מקיפה בתחום הניהול על בסיס לימודי תואר שני בבריאות הציבור.

המסלול ב"ניהול מערכות בריאות" בא להכשיר סטודנטים ברמה מדעית ויישומית גבוהה בתחומי הניהול על בסיס ידע והבנה בתחום בריאות הציבור, אשר הינו הכרחי להבנת המאפיינים הייחודיים של תחום ניהול זה. הלימודים במסלול יקנו ידע וכלים מתקדמים לניתוח והבנת מערכת הבריאות, לארגון ולניהול עד לרמת המרפאה והם משלבים לימודי בסיס בבריאות הציבור ולימודים בניהול תוך התמקדות במבנה מערכת הבריאות, במאפייניה ובבעיות הייחודיות לה.

בוגרי המסלול יוכלו להשתלב במגוון תפקידים בשדרה הניהולית של שירותי הבריאות בישראל וכן לשפר את יכולותיהם להבין ולנתח את מערכת הבריאות בהיבטים שונים, לקרוא דו"חות כספים, לערוך ניתוחי עלות-תועלת, לקבל החלטות, לבחון טכנולוגיות חדשות ועוד.


קהל היעד ותנאי הקבלה


  • רשאים להירשם ללימודים בעלי תואר בוגר (תואר ראשון) ממוסד אקדמי מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, בציון גמר "טוב" (80) לפחות. במידת הצורך חלק מהמועמדים יזומנו לראיון.
  • תלמידים ללא רקע רפואי או פרה-רפואי יחויבו בקורס השלמה בהיקף של 2 ש"ס - "מבוא לפיזיולוגיה ופתולוגיה של מחלות" (מס' קורס 0158.1118.). קורס זה לא ייכלל במכסת השעות לתואר.​

 


אופן לימוד - (תיזה / פרויקט)


  • בחירה באופן הלימוד (תיזה או פרויקט) מתבצעת במהלך שנת הלימודים הראשונה.
  • התלמידים מתבקשים לחפש מנחה לתיזה או לפרויקט רק לאחר קבלתם ללימודים ותשלום דמי המקדמה.

 

לימודים עם עבודת גמר (36 ש"ס)

תכנית הלימודים היא כמקובל לתואר שני במדרשה לתארים מתקדמים בפקולטה לרפואה וכוללת קורסי חובה פקולטטיים (6 ש"ס), קורסי חובה של התכנית (16 ש"ס) וקורסי מסלול: בסיסיים (6 ש"ס), מתקדמים (6 ש"ס) ובחירה (2 ש"ס לפחות). בנוסף, על התלמיד להשתתף במהלך הלימודים בסמינריונים מקצועיים שיתקיימו במסגרת בית הספר לבריאות הציבור והפקולטה.

עבודת המחקר של תלמידים במסלול זה תתבצע בתחום הרלוונטי לניהול מערכות בריאות / בריאות הציבור. מטרת העבודה היא לאפשר לתלמיד להוכיח מחשבה עצמאית ואת היכולת לאסוף, לעבד ולדווח על ממצאי המחקר. היקף העבודה צריך להתאים לתקופת מחקר של כשנה. כל תלמיד במסלול זה חייב להגיש הצעת מחקר לתיזה בהנחיית חבר סגל בדרגת מרצה ומעלה. על התלמיד לסיים את כל חובותיו לתואר תוך לכל היותר 3 שנים.

רשאים להגיש מועמדות למסלול עם עבודת גמר הם סטודנטים שסיימו את הקורסים שלהלן בציון ממוצע משוקלל של 80 לפחות:

0158.100 - מבוא לאפידמיולוגיה

0158.1013 - שיטות סקר ומחקר באפידמיולוגיה 

0158.1206 - תכנון מחקר אפידמיולוגי וכתיבת הצעת מחקר

0158.1110 - ביוסטטיסטיקה ב' 

תלמידים המעוניינים לבצע את עבודת הגמר מתוך מאגרי נתונים קיימים יידרשו לעמוד בדרישות נוספות, המפורטות בתקנון ועדת עבודות גמר.

 

לימודים ללא עבודת גמר (45 ש"ס)

תכנית הלימודים היא כמקובל לתואר שני במדרשה לתארים מתקדמים בפקולטה לרפואה וכוללת קורסי חובה בפקולטה (4.5 ש"ס), קורסי חובה בתכנית (16 ש"ס) וקורסי מסלול: בסיסיים (6 ש"ס), מתקדמים (12 ש"ס) ובחירה (6.5 ש"ס לפחות). בנוסף, על התלמיד להשתתף במהלך הלימודים בסמינריונים מקצועיים שיתקיימו במסגרת הפקולטה.

במקום עבודת גמר (תיזה), יידרש התלמיד להתנסות מחקרית בהנחיית אחד מחברי בית הספר לבריאות הציבור. ההתנסות תהיה בהיקף המקביל ליום עבודה בשבוע במהלך שלושה חודשים ובסיומה יגיש פרויקט מסכם לפי דרישת המנחה. הפרויקט יהיה על אחד הנושאים בהם עסק התלמיד במהלך ההתנסות ויכלול ניתוח נושא בתחום ניהול מערכות בריאות / בריאות הציבור באמצעות איסוף נתונים בהיקף מצומצם או לחילופין חיפוש ספרות שיטתי וניתוח-על של מספר מחקרים. התלמיד יידרש לסכם ממצאיו בכתב בדיון מקיף ובקורתי בנושא הכולל הצגת הבעיה, תיאור שיטות עבודתו, ממצאי המחקר והצעת דרכי פתרון לבעיה.

 

>> לתכנית לימודים מפורטת לתואר מוסמך בבריאות הציבור במסלול ניהול מערכות בריאות

 

ט.ל.ח., המידע באתר זה הינו אינפורמטיבי בלבד ובמקרה של סתירה בין המידע באתר זה לבין תקנון המדרשה לתארים מתקדמים ו/או תקנון הפקולטה לרפואה ו/או תקנון האוניברסיטה, יגבר האמור בתקנונים אלו.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive